Kolejnych sześcioro sportowców straci medale olimpijskie z Pekinu

Świat
Kolejnych sześcioro sportowców straci medale olimpijskie z Pekinu
Polsat News

Sześcioro sportowców, którzy zajęli miejsca na podium igrzysk w Pekinie w 2008 roku, straci medale za doping - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Zdyskwalifikowano także troje innych uczestników tych zawodów.

Wśród ukaranych medalistów znaleźli się: sztangiści Andrej Rybakou (Białoruś, srebro w kat. 85 kg), Ołha Korobka (Ukraina, srebro w kat. +75 kg), Anastazja Nowikawa (Białoruś, brąz w kat. 53 kg); zapaśnicy Sosłan Tigijew (Uzbekistan, srebro w kat. 74 kg w stylu wolnym) i Tajmuraz Tigijew (Kazachstan, srebro w kat. 96 kg w stylu wolnym); oraz rosyjska lekkoatletka Jekaterina Wołkowa (brąz w biegu na 3000 m z przeszkodami).

 

Na razie nie ogłoszono nazwisk sportowców, którzy ewentualnie przejmą medale po zawodnikach przyłapanych na dopingu po powtórnych badaniach próbek. MKOl przekazał federacjom poszczególnych dyscyplin dyspozycję, aby wprowadziły odpowiednie korekty w wynikach.

 

98 wpadek dopingowych

 

Pozostali ukarani to sztangiści Sardar Hasanow (Azerbejdżan, nie ukończył), skoczek w dal Wilfredo Martinez (Kuba, piąte miejsce w finale) i startująca na 100 m przez płotki Josephine Nnkiruka Onyia (Hiszpania, odpadła w półfinale).

 

MKOl odnotował już 98 przypadków pozytywnych wyników testów antydopingowych w powtórnych badaniach próbek uczestników igrzysk w Pekinie i w Londynie cztery lata później.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie