Kolejni dżihadyści z zarzutami we Francji i Hiszpanii

Świat
Kolejni dżihadyści z zarzutami we Francji i Hiszpanii
Zdj. ilustracyjne Fot. Flickr/Contando Estrelas/CC BY-SA 2.0

Hiszpańska policja aresztowała Marokańczyka pod zarzutem rozpowszechniania informacji propagandowych bojowników islamskich z Państwa Islamskiego (IS) oraz próbę rekrutowania innych bojowników - poinformowało w środę ministerstwo spraw wewnętrznych.

Policja aresztowała mężczyznę w Calahorze w prowincji Rioja w środkowej Hiszpanii. Został on oskarżony o dystrybuowanie propagandy Państwa Islamskiego oraz wspieranie działań różnych ugrupowań bojowych w Iraku i Syrii.

 

Według policji jest on powiązany z innym Marokańczykiem zatrzymanym w grudniu w Pampelunie.

 

Od 2015 roku hiszpańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w kraju blisko 160 osób podejrzewanych o to, że są dżihadystami. Od początku tego roku aresztowano 50 takich podejrzanych.

 

Dwie żony francuskiego werbownika IS wydalone z Turcji

 

"Dwie żony francuskiego werbownika Państwa Islamskiego Kevina Guiavarcha, wpisanego na oenzetowską listę najbardziej niebezpiecznych dżihadystów, zostały natomiast wydalone z Turcji i postawione w stan oskarżenia we Francji" - podały w środę źródła zbliżone do śledztwa.

 

23-letni Guiavarch wyjechał do Syrii pod koniec 2012 roku. W czerwcu bieżącego roku skontaktował się z francuskimi władzami, a następnie wraz z czterema francuskimi żonami i szóstką dzieci udał się z Syrii do Turcji, gdzie został aresztowany i oczekuje na proces.

 

Dwie kobiety, w wieku 26 i 34 lat, wraz z trójką dzieci, zostały deportowane w ubiegłym tygodniu z Turcji. W piątek w Paryżu usłyszały zarzuty udziału "w organizacji przestępczej powiązanej z działalnością terrorystyczną" - sprecyzowały źródła agencji AFP.

 

Starsza z kobiet, która wyjechała z Francji w tym samym czasie co Kevin Guiavarch, trafiła do tymczasowego aresztu. Młodsza, która dołączyła do dżihadysty w 2014 roku, jest na wolności, ale została umieszczona pod nadzorem sądowym.

 

Kolejne dwie żony, obie w wieku 22 lat, mają wkrótce zostać przekazane władzom francuskim wraz z trojgiem pozostałych dzieci - podały źródła.

 

Najpierw Al-Kaida, potem Państwo Islamskie

 

Kevin Guiavarch przyłączył się pod koniec 2012 roku do Frontu al-Nusra, syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy, po czym wstąpił do szeregów IS.

 

23 września 2014 roku ONZ wpisała go na swoją czarną listę najbardziej niebezpiecznych bojowników; jednocześnie został objęty międzynarodowymi sankcjami i zakazem podróży.

 

Dżihadysta trafił do zestawienia za "udział w finansowaniu, planowaniu, ułatwianiu i przygotowywaniu czynów i działań prowadzonych wspólnie, w imieniu, na rzecz lub we wsparciu" Frontu al-Nusra. Zarzucono mu także prowadzenie rekrutacji bojowników dla organizacji terrorystycznej.

 

Źródła francuskiej agencji wyraziły wątpliwość, czy Guiavarch skontaktował się z francuskimi władzami faktycznie powodowany skruchą. Informatorzy mają nadzieję, że po procesie w Turcji werbownik zostanie przekazany władzom francuskim, którym będzie mógł przekazać "cenne informacje o strukturze i finansowaniu organizacji".

 

PAP

 

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie