Dziś o 20:05 w Polsacie pięćsetny odcinek "Świata według Kiepskich"!

Kultura
Dziś o 20:05 w Polsacie pięćsetny odcinek "Świata według Kiepskich"!
Polsat
Kiepscy, bohaterowie serialu Polsatu, po raz 500. na antenie.

Emitowany w środę na antenie Polsatu odcinek "Świata według Kiepskich" pod tytułem "Dzień Ojca" to pięćsetny odcinek tej produkcji! Pierwszy odcinek serialu "Świat według Kiepskich" zatytułowany "Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik" miał premierę na antenie telewizji w marcu 1999 roku. Jest to drugi najdłużej emitowany serial w Polsce!

Serial produkuje firma producencka ATM. Produkcja emitowana jest na antenie Polsatu od 16 marca 1999 roku. Serial opowiada o rodzinie Kiepskich i ich sąsiadów - mieszkańców starej kamienicy we Wrocławiu przy ulicy Ćwiartki 3/4.

 

Pierwsze trzy sezony serialu były kręcone w autentycznej wrocławskiej kamienicy w dużym mieszkaniu przy ulicy Podwale 67. Mimo sympatii mieszkańców i miłych kontaktów z sąsiadami, mieszkańcom przeszkadzało ciągłe tupanie i chodzenie po schodach ekipy, więc producenci serialu w końcu przenieśli produkcję do hali zdjęciowej w podwrocławskich Bielanach, gdzie z detalami odtworzono mieszkanie Kiepskich i sławny korytarz ze wspólną ubikacją.

 

Ferdek, Halinka, Paździoch i Boczek

 

Główne postacie to Ferdynand - Ferdek Kiepski (Andrzej Grabowski), jego żona Halinka (Marzena Kipiel-Sztuka), córka Mariola (Barbara Mularczyk), syn Walduś (Bartosz Żukowski), a także sąsiedzi - Marian (Ryszard Kotys) i Helena Paździoch (Renata Pałys) i Arnold Boczek (Dariusz Gnatowski).

 

Ferdynand Kiepski oraz otaczająca go społeczność, przeżywają przygody i biorą udział w wydarzeniach, o których sam ojciec rodziny mawia - "nie śniło się nawet fizjologom". Główny bohater był... w ciąży z ufoludkiem, skonstruował perpetuum mobile, wysłał w kosmos teściową, skraplał głupotę, hodował w domu wirtualne świnie, sklonował żonę w warunkach domowych...

 

Ferdynand wraz z żoną Halinką oraz dziećmi Waldkiem i Mariolą tworzą wraz innymi mieszkańcami kamienicy - małżeństwem Paździochów i Arnoldem Boczkiem, specyficzną społeczność. Skupiają w sobie jak w soczewce większość cech Polaków z ich zaletami i przywarami. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że śmiejąc się z "Kiepskich", w jakiejś mierze śmiejemy się z samych siebie.

 

Początkowo serial opierał się wyłącznie na skeczach.

 

- Pomysł wyszedł od stacji. Ktoś zasugerował, że fajnie byłoby zrealizować taki "Świat według Bundych", ale po polsku, portretując właśnie taką przeciętną rodzinę w krzywym zwierciadle. Na początku to było "śmiechowisko", klasyczny sitcom. W każdej scenie musiał znaleźć się zabawny skecz - powiedział scenarzysta serialu "Świat według Kiepskich", Aleksander Sobiszewski.

 

Uniwersalnie ale na wesoło

 

- Na szczęście ta formuła szybko nam się wyczerpała. Zaczęliśmy szukać tematów uniwersalnych, ponadczasowych, ludzkich problemów i w takiej formie piszemy serial do dziś. Inspiruje nas człowiek - powiedział Sobiszewski.

 

Osobliwe i zaskakujące perypetie patriarchy rodu Ferdynanda Kiepskiego, jego rodziny i sąsiadów śmieszą, bawią i przyciągają przed telewizory kolejne pokolenia widzów. Główny bohater to postać nieprzeciętna - totalny leń i niepoprawny kombinator w wiecznych finansowych tarapatach. Jest jednakże obdarzony niepospolitą inwencją, skłaniającą go do coraz bardziej oryginalnych przedsięwzięć.

 

W jubileuszowym 500. odcinku "Świat według Kiepskich" Ferdek Kiepski (Andrzej Grabowski) zmusi wszystkich, całą rodzinę i sąsiadów, do hucznego świętowania dnia ojca.

 

Czując się niedowartościowany, uzna, że to świetny pomysł, aby znaleźć się w centrum uwagi.

 

Odcinek z odbiornikiem "Rubin"

 

W pierwszym odcinku serialu "Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!" widzowie poznali głównych bohaterów, czyli rodzinę Kiepskich. Na własne oczy przekonali się, że zła sława wybuchających telewizorów marki "Rubin" jest uzasadniona. Tym bardziej, że jeden z tych upiornych odbiorników należy do rodziny Kiepskich i został pozostawiony nieopatrznie na noc pod opieką nieprzewidywalnej życiowo Babki, czyli teściowej bezrobotnego ojca rodziny - Ferdynanda Kiepskiego.

 

Ferdynand wymyśla kolejny, genialny sposób na osiągnięcie sukcesu finansowego i postanawia zainstalować w mieszkaniu "sex telefon". Oczywiście, partnerami w erotycznych pogawędkach z klientami mają być Kiepscy.

 

Na dodatek Ferdynand zostaje uznany za osiedlowego bohatera, bo dzięki podpatrzonemu w telewizji specyficznemu stylowi walki, pokonuje niezwykle groźnego przestępcę o pseudonimie "Jąkała". Pierwszy odcinek serialu można obejrzeć internetowej telewizji Ipla.tv.

 

 

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie