70 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać. Tylko 13 proc. robi to regularnie

Biznes
70 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać. Tylko 13 proc. robi to regularnie
NBP

41 proc. Polaków przyznaje, że nie w ogóle oszczędza, 41 proc., że robi to "od czasu do czasu" a 13 proc. regularnie - wynika z badań Fundacji Kronenberga. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński uważa, że trzeba zbudować system oszczędzania w Polsce.

W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2010 roku 58 proc. badanych widziało sens w oszczędzaniu, a regularnie oszczędzało 10 proc. respondentów.

 

- Z badania wyraźnie wynika, że zdajemy sobie sprawę z wagi oszczędzania. W sferze praktycznej wygląda to jednak nieco inaczej. 41 proc. odkłada od czasu do czasu, z czego co czwarty deklaruje, że oszczędzać nie warto. To pokazuje, że odkładanie pieniędzy ma dla nas charakter raczej epizodyczny - powiedział Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga.

 

Jak wynika z badania oszczędzaniu sprzyja przede wszystkim posiadanie dzieci: odkładanie deklaruje 65 proc. rodziców wobec 48 proc. bezdzietnych.

 

Prawie co szósty Polak trzyma oszczędności "w skarpecie"

 

Według autorów badania prawie jedna czwarta Polaków (23 proc.) trzyma środki na koncie osobistym, 16 proc. odkłada je na rachunku oszczędnościowym, a 14 proc. na lokacie terminowej. Tylko 5 proc. deklaruje korzystanie z funduszy inwestycyjnych, 1 proc. inwestycje w obligacje lub grę na giełdzie. "Wyjątkowo dużo" - jak piszą autorzy opracowania - bo 17 proc. respondentów deklaruje natomiast trzymanie oszczędności "w skarpecie".

 

Jedna czwarta z oszczędzających nie ma konkretnego celu, na który odkłada pieniądze. 18 proc. oszczędza na "zabezpieczenie przyszłości", 15 proc. na wakacje, a co dziesiąta osoba na zakup sprzętu RTV/AGD.

 

oszczedzanie cele


Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę, że jeśli nasz kraj chce budować własną bazę kapitałową, trzeba zbudować system oszczędzania w Polsce. Jak mówił, z diagnozy resortu wynika, iż przez ostatnie ponad 20 lat Polska rozwijała się korzystając z oszczędności zagranicznych.

 

- Widzimy, że oszczędzania w sektorze publicznym na razie nie widać, trzeba więc liczyć na sektor prywatny, bez którego nie uda się budować kapitału krajowego" - dodał. Zdaniem wiceministra stopa oszczędzania w Polsce jest dwukrotnie niższa niż na zachodzie UE i tego stanu nie zmieni się w ciągu roku.

 

Najczęściej odkładane do 100zł i do 250 zł miesięcznie

 

Według badania prawie co trzeci oszczędzający (32 proc.) odkłada do 100 zł miesięcznie, 38 proc. od 101 zł do 250 zł co miesiąc. Tylko 2 proc. stać na zaoszczędzenie powyżej 1000 zł miesięcznie.

 

oszczędzanie kwoty


Badanie zrealizowane na reprezentacyjnej próbie Polaków w wieku 15-75 lat na próbie 1028 osób we wrześniu 2016 roku.
   

PAP, polsatnews.pl; infografika: Fundacja Kronenberga

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie