Opera w Poznaniu: muzyka za złotówkę w Święto Niepodległości

Kultura
Opera w Poznaniu: muzyka za złotówkę w Święto Niepodległości
commons.wikimedia.org/Tomasz Stachowiak/CC BY-SA 3.0 PL
Koncert za złotówkę w Święto Niepodległości w Poznaniu to już tradycja.

Z okazji Święta Niepodległości po raz kolejny w Poznaniu odbędzie się Koncert Marszałkowski. Od wtorku bilety na to wydarzenie można kupić w kasach Teatru Wielkiego "za złotówkę". Uroczysty koncert odbędzie się wieczorem 11 listopada na Scenie Dużej tamtejszego Teatru Wielkiego.

W tym roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z poznańską Operą chcą zaprosić mieszkańców Poznania i regionu na światową premierę koncertowego wykonania baletu "Król wichrów" op. 37 Feliksa Nowowiejskiego.

 

Przed publicznością wystąpi chór kierowany przez Mariusza Otto z towarzyszeniem orkiestry Teatru Wielkiego pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Koncert będzie także dodatkowo ilustrowany pokazami multimedialnymi.

 

- Dzieło Nowowiejskiego, o tematyce narodowej, początkowo planowane jako opera, wystawione zostało jako balet fantastyczny w 9 obrazach 27 lutego 1929 w Poznaniu. Libretto wyszło spod pióra synów kompozytora - Feliksa Marii i Kazimierza Nowowiejskich. Mówi się również o udziale w jego stworzeniu wybitnego poety i powieściopisarza Emila Zegadłowicza, który w latach 1927-32 przebywał w Poznaniu - podkreśliła rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Anna Parzyńska-Paschke.

 

Jak dodała, akcja dzieła, rozgrywa się w Górach Bajecznych i toczy się "na pograniczu świata duchów i zjaw".

 

Parzyńska-Paschke zaznaczyła także, że Koncert Marszałkowski, organizowany wspólnie z Teatrem Wielkim, to już tradycyjne przedsięwzięcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak dodała, poza uczczeniem rocznicy odzyskania niepodległości, jest to także okazja do "propagowania wśród mieszkańców Wielkopolski polskiej muzyki klasycznej oraz dzieł silnie związanych z kulturą europejską".

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie