Norwegia: wyciek radioaktywny z reaktorze nuklearnym

Świat
Norwegia: wyciek radioaktywny z reaktorze nuklearnym
FinnWikiNo/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Reaktor, w którym doszło do wycieku

W reaktorze badawczym Instytutu Technologii Energetycznej (IFE) doszło w poniedziałek do niewielkiego wycieku radioaktywnego jodu - poinformowała we wtorek agencja ds. ochrony przed promieniowaniem. Sytuację już opanowano - nikt nie ucierpiał, a materiał radioaktywny nie wydostał się poza teren reaktora.

- Wyciek został powstrzymany. Reaktor jest wyłączony - powiedział agencji Reutera przedstawiciel IFE Atle Valseth. Zapewnił, że "nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia" personelu. Wcześniej agencja ds. ochrony przed promieniowaniem podkreślała, że nie przewiduje się, by wyciek wyrządził szkody w środowisku na zewnątrz reaktora.

 

Do wycieku doszło około południa w poniedziałek, ale wykryto go dopiero we wtorek. Załoga została ewakuowana. Teraz władze chcą ustalić, dlaczego ostrzeżenie o wycieku odnotowano dopiero dzień po początku incydentu.

 

Według jednego z pracowników agencji wypadek zostanie zakwalifikowany na "1" w Międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych. To najniższy stopień odpowiedni "anomalii". Najwyższy - "7" - to "wielka awaria". Tak sklasyfikowano wydarzenia w japońskiej Fukushimie z 2011 roku oraz katastrofę w Czarnobylu.

 

Ukryty w górach

 

Reaktor wybudowany w latach 50. znajduje się w górskiej jaskini w Halden, ok. 120 km na południe od Oslo, w pobliżu granicy ze Szwecją. Reuters podaje, że po stronie szwedzkiej nie stwierdzono promieniowania spowodowanego incydentem z reaktorem IFE.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie