"Nie jest w polityce, jest w biznesie". Schetyna o obywatelstwie ukraińskim Nowaka

Polska
"Nie jest w polityce, jest w biznesie". Schetyna o obywatelstwie ukraińskim Nowaka
Polsat News

- To jest jego decyzja - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna skomentował przyjęcie przez Sławomira Nowaka, byłego polityka PO i ministra w rządzie Donalda Tuska, obywatelstwa Ukrainy. - Nie jest w polityce, jest w biznesie - dodał.

Były polski minister transportu Sławomir Nowak, który w ub. tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru, państwowej agencji drogowej Ukrainy, przyjął obywatelstwo tego kraju. Ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie drugiego obywatelstwa.

 

Sam Nowak przyznał, że informacje o przyjęciu obywatelstwa ukraińskiego są prawdziwe. - Jestem również z tego powodu bardzo dumny - powiedział. Na pytanie, czy zrzekł się polskiego obywatelstwa, odpowiedział: Nie, oczywiście nie. Po południu na Twitterze zamieścił wpis: Przerwę męczarnie prawdziwych patriotów polskich. Przepraszam, że tak późno, ale nie miałem czasu. Nie zrzekłem się polskiego obywatelstwa!.

 

 

Minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan, który w poniedziałek przedstawił Nowaka zespołowi Ukrawtodoru, był proszony o wyjaśnienie, czy nabywając obywatelstwo Ukrainy, bez zrzeczenia się obywatelstwa Polski, Nowak nie łamie ukraińskiego prawa. - Będą procedury i sądzę, że rozwiążemy ten problem - powiedział.

 

Były minister transportu

 

W latach 2011-2013 Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. W 2013 roku podał się do dymisji w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego - jako minister - nie wpisał wartego ponad 10 tys. złotych zegarka.

 

Nowak został skazany w 2014 r. przez stołeczny sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie posiadania zegarka w pięciu oświadczeniach majątkowych. Zrzekł się wtedy mandatu posła i odszedł z polityki. Sąd odwoławczy w maju 2015 r. zmienił ten wyrok, umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Nowaka; orzekł, że b. poseł ma zapłacić 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

 

Kolejny Polak na Ukrainie

 

Sławomir Nowak urodził się 11 grudnia 1974 r. w Gdańsku. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Gdańskim oraz zarządzanie w Wyższej Szkole Morskiej.

 

Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie