Kij do selfie wymyślono w Nysie, i to przed wojną. Pokazujemy dowód

Technologie
Kij do selfie wymyślono w Nysie, i to przed wojną. Pokazujemy dowód
Fedor Rassman
Zdjęcie wykonane ze szczytu wieży ratuszowej w Nysie przed 1937 rokiem.

Wbrew powszechnej opinii to nie w USA powstał pierwszy uchwyt do aparatu. Choć w 1984 roku pracownicy koncernu Minolta wystąpili do Amerykańskiego Urzędu Patentowego o zastrzeżenie i przyznanie patentu na ręczny statyw ze zdalnym wyzwalaczem spustu migawki, to pierwsze zdjęcie przy pomocy kija wykonanał Fedor Rassman w Nysie przed 1937 rokiem.

Japończycy - Hiroshi Ueda i Yujiro - pracujący dla koncernu fotograficznego Minolta otrzymali patent amerykańskiego urzędu w 1985 roku.

 

Na szczycie wieży

 

Mówiono, że Japończycy wyprzedzili epokę, gdyż dopiero w ostatnich latach, wraz z upowszechnieniem się smarfonów kije do selfie przebojem zdobyły rynek i obecne są we wszystkich miejscach uznawanych za atrakcje turystyczne.


Jednak, że już ponad 80 lat temu powstało pierwsze zdjęcie wykonane za pośrednictwem przyrządu znanego dziś jako kij do selfie. Wykonał je w przedwojennej Nysie fotograf Fedor Rassmann, który mieszkał przy ul. Kolejowej (Bahnhofstrasse 4).


- Jego podpis widnieje nawet w prawym dolnym rogu fotografii, choć jest dość nieczytelny. Zdjęcie wykonano na szczycie wieży ratuszowej, na pewno przed 1937 r. Możliwe, że zrobiono je w okresie remontu tej wieży (1934-1936) - wyjaśnia w rozmowie z "Faktami Nyskimi" Rafał Błaszczyk, badacz dziejów Nysy.

 

Migawka zwalniana linką


Na zdjęciu wyraźnie widać, że aparat został umieszczony na końcu tyczki – widać jego cień, który pada na ratuszowy mur - a jeden z mężczyzn trzyma linkę poprowadzoną do aparatu.


 - Możliwe, że jest to właśnie sam fotograf Fedor Rassmann, uruchamiający migawkę aparatu poprzez naciąg owej linki - zauważa Rafał Błaszczyk.


Zapewnia, że jest to jedyne znane mu przedwojenne zdjęcie, na którym widać wykonującego je fotografa.

 


Fakty Nyskie

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie