Groźny czad i tlenek węgla. MSWiA mówi, jak ustrzec się przed zatruciem

Polska
Groźny czad i tlenek węgla. MSWiA mówi, jak ustrzec się przed zatruciem
Polsat News

- W tym sezonie grzewczym, czyli od września, już 169 osób zostało poszkodowanych, a jedna zmarła, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. We wtorek zainaugurował kampanię informacyjną "Czad i ogień - obudź czujność!".

Minister przypomniał, że w ostatnim sezonie grzewczym,  czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych.

 

- Kampania ma na celu uwrażliwienie wszystkich tych, którzy w swoich domach i mieszkaniach korzystają z piecyków. Uwrażliwienie polegać ma na tym, aby być świadomym zagrożeń i umieć chronić swoje zdrowie i życie - powiedział Błaszczak.

 

 

Jak zaznaczył, równie poważne są dane dotyczące ilości pożarów. - W obecnym sezonie odnotowaliśmy już ponad 430 przypadków osób poszkodowanych, a 40 osób straciło życie - powiedział.

 

I dodał, że "kampania tego typu była potrzebna i jest uzasadniona".

 

 

W ramach kampanii emitowane będą spoty radiowe, a w szkołach realizowane programy wskazujące dzieciom i młodzieży na zagrożenia, m.in. przygotowano konkurs nt. tlenku węgla. Kampania informacyjna ma być także prowadzona w mediach społecznościowych.

 

 

 

 

Jak przypomniał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, czad, czyli tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

 

Ból i zawroty głowy, duszność

 

- W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7,4 tys. - powiedział.

 

Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe.

 

Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

 

polsatnews.pl, Polsat News

po/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie