Dwa rosyjskie okręty wojenne wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego
"Korwety typu Bujan-M wpłynęły w rejon Cieśnin Duńskich" - potwierdziła Kristina Åstrand Bohman, oficer dyżurna szwedzkich sił zbrojnych, cytowana przez "Aftonbladet". Według gazety prawdopodobnym „miejscem docelowym” okrętów uzbrojonych w pociski rakietowe dalekiego zasięgu jest Kaliningrad. Rosja nie komentuje sprawy, Duńczycy wysłali w cieśniny łodzie patrolowe i swoją największą fregatę.
4 października dwie korwety Rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - "Zielonodolsk" i "Sierpuchow" - wypłynęły ze swego macierzystego portu w Sewastopolu. Według rosyjskich agencji informacyjnych, miały stacjonować na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Syrii.
Mogą przenosić pociski jądrowe
Jednak wkrótce zauważono je obok Malty, później obok Gibraltaru. Dwa dni temu zostały sfotografowane na Morzu Północnym przez holenderską marynarkę. We wtorek wieczorem wpłynęły w rejon Cieśnin Duńskich, łączących Morze Północne z Bałtykiem.
Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km, szacowanym przez ekspertów ds. uzbrojenia nawet na 2600 km.
W grudniu ubiegłego roku prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że rakiety Kalibr mogą być wyposażone również w specjalne głowice jądrowe.
Game changer: Rusland stationeert Kalibr kruisraketten in de Oostzee. Vrijwel heel Europa binnen bereik. Reactie Kamer/kabinet? pic.twitter.com/BwBEJyHAJT
— Hans de Vreij (@hdevreij) 26 października 2016
Zmiana równowagi militarnej w regionie
- Nagle w naszym sąsiedztwie mamy okręty uzbrojone w rakiety, które mogą przenosić broń jądrową. To może oznaczać zmianę zasad gry w regionie Morza Bałtyckiego - mówi Tomas Ries z Narodowej Akademii Obrony w Szwecji w rozmowie z "Aftonbladet".
Jego zdaniem, to wyraźny pokaz siły i polityczny sygnał dany przez Putina. - To zmienia równowagę militarną w regionie - przekonuje Ries.
De 2 Russische 'raket-korvetten' Serpukhov en Zelënyy Dol varen nu door het Kattegat. Escorte van Deens fregat. Bereik Kalibr-raket: 2500 km pic.twitter.com/sM6FnZOorU
— Hans de Vreij (@hdevreij) 25 października 2016
aftonbladet.se