Wójt z Podkarpacia zatrzymany przez CBA. Jest podejrzany o przyjmowanie łapówek

Polska
Wójt z Podkarpacia zatrzymany przez CBA. Jest podejrzany o przyjmowanie łapówek
Polsat News

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na Podkarpaciu wójta gminy Ostrów i przedsiębiorcę z branży drogowej. Sprawa dotyczy łapówek wręczanych w zamian za zlecenia i możliwość zatrudnienia w urzędzie. Z ustaleń śledztwa wynika, że chodzi "wielokrotne przekroczenie uprawnień służbowych". Wójt usłyszał zarzuty; grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie dotyczy przyjmowania łapówek w zamian za zlecenia prac remontowych i przyjęcia do pracy w urzędzie.

 

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr C. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, a następnie złożył obszerne wyjaśnienia - poinformował w poniedziałek naczelnik rzeszowskiego wydziału zamiejscowego PK Rafał Teluk.

 

Dodał, że wobec wójta Ostrowa zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju, poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. zł oraz zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza publicznego.

 

20 października agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Piotra C. i przedsiębiorcę Alberta B.

 

Korzyść w postaci kruszywa i pieniędzy

 

Według prokuratury, Piotr C. w zamian "za przyjęcie korzyści majątkowych od prywatnego przedsiębiorcy w postaci kruszywa oraz pieniędzy" zlecił podległemu pracownikowi "sporządzenie poświadczającej nieprawdę dokumentacji dotyczącej udzielania zamówień na wykonanie robót na terenie gminy Ostrów".

 

Prokuratura zarzuca także wójtowi, że w celu osiągniecia korzyści majątkowej polecił pracownikowi podległej mu jednostki budżetowej przyjąć odpady komunalne na gminne wysypisko śmieci.

 

Wójtowi zarzucono również, że w zamian za zatrudnienie przyjął od Heleny D. pięć tys. zł, a od Zofii B. "w zamian za zatrudnienie i pomoc w zatrudnieniu" dwa razy po jednym tys. zł.

 

Przeszukano blisko 40 miejsc

 

Jak poinformował wydział komunikacji społecznej CBA, w ramach śledztwa przeszukano "blisko 40 miejsc: mieszkania, biura rachunkowe, pomieszczenia urzędu gmin, siedziby spółek i hotele". - Zabezpieczono dokumentacje w postaci umów, faktur, pism, telefony, komputery oraz nośniki danych. Czynności wykonywano głównie na terenie województwa podkarpackiego, ale też w Warszawie, Krakowie i w Zakopanym - napisano w informacji CBA.

 

Śledztwo obejmuje okres od stycznia 2015 r. do września 2016 r. Ma charakter rozwojowy.

 

Oprócz Piotra C. prokuratorzy zarzuty postawili również Albertowi B. oraz Helenie D. i Zofii B.

 

45-letni Piotr C. wójtem gminy Ostrów został w 2006 r.

 

PAP

pam/hlk/zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze