Uchodźcy podpalili kontenery służb azylowych na Lesbos

Świat
Uchodźcy podpalili kontenery służb azylowych na Lesbos
PAP/EPA/Statis Balaskas

W proteście przeciwko przedłużającej się procedurze azylowej kilkudziesięciu uchodźców w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos podpaliło w poniedziałek trzy kontenery, zajmowane przez służby azylowe - podała grecka policja. Nikt nie ucierpiał.

Pracownikom służb azylowych udało się zawczasu opuścić kontenery, które jednak zostały poważnie uszkodzone - poinformowało agencję AFP anonimowe źródło.

 

Trwająca około godziny akcja protestacyjna w obozie Moria rozpoczęła się, gdy około 70 migrantów, w większości Pakistańczyków i Banglijczyków, obrzuciło kamieniami policję i kontenery oraz podpaliło przy użyciu wcześniej podpalonych koców te pomieszczenia zajmowane przez służby azylowe - sprecyzowało źródło.

 

Ewakuacja personelu

 

Policja zatrzymała 22 uczestników protestu, ale nie ujawniła ich narodowości. Według rzecznika greckiej policji sytuacja w obozie została opanowana.

 

Europejskie Biuro Wsparcia ds. Azylu (EASO) potwierdziło, że jego personel został ewakuowany z obozu Moria po ataku oraz, że jego pracę zawieszono na jeden dzień.

 

W ciągu ostatniej doby na greckie wyspy na Morzu Egejskim przybyło kolejnych 90 uchodźców; ich liczba wzrosła tym samym do 15 372 w znajdujących się tam obozach, które mogą przyjąć maksymalnie 7 450 osób.

 

Na samej wyspie Lesbos przebywa obecnie 5 943 migrantów, przy czym przygotowanych dla nich miejsc jest tylko 3,5 tys. W całej Grecji liczbę migrantów szacuje się na 60 tys.

 

PAP, fot. PAP/EPA/STATIS BALASKAS

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie