Szekspir współpracował z innymi pisarzami. Naukowcy mają pewność

Kultura
Szekspir współpracował z innymi pisarzami. Naukowcy mają pewność
PAP/EPA/JEROME FAVRE

Współautorem jednego z historycznych dramatów Williama Szekspira był Christopher Marlowe - poinformowali wydawcy dzieł największego dramatopisarza elżbietańskiego z Oxford University Press - podała w poniedziałek BBC. Pisze o tym także "The Guardian".

Od XVIII wieku były dość mocne podejrzenia, że współautorem I, II i III części "Henryka VI" był autor "Tragicznych dziejów doktora Fausta", Christopher Marlowe.


Specjaliści, którzy wykorzystali do badań skomputeryzowane narzędzia, są pewni, że Szekspir współpracował z innymi pisarzami.


"Bywa, że i rywale współpracują"


O ustaleniach zespołu 23 specjalistów z pięciu krajów poinformował wchodzący w jego skład wydawca Gary Taylor, który powiedział: "Udało się nam zdecydowanie i wyraźnie zweryfikować obecność Marlowe'a w tych tekstach".


Odtąd na okładkach wydań "Henryka VI" i stronach tytułowych tej sztuki w dziełach zebranych będą umieszczane nazwiska obu twórców.
- Możemy teraz już być pewni, że nie czerpali inspiracji nawzajem ze swoich dzieł, tylko razem współpracowali. Bywa, że i rywale współpracują - dodał Taylor.


Współpraca przy 17 sztukach


W sumie wpływy czy też raczej udział innych autorów lub ślady adaptacji cudzych dzieł widać zdaniem specjalistów aż w 17 sztukach Szekspira.


I w niczym nie przynosi mu to ujmy, zwłaszcza że angielskie słowo "writer" (autor, pisarz) pochodzi od staroangielskiego słowa “wryhta”, będącego z grubsza odpowiednikiem "robotnika", "rzemieślnika", "budowlańca", czyli kogoś, kto pracuje zespołowo. Sztuki teatru elżbietańskiego nierzadko powstawały w taki właśnie sposób.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze