Marszałek Senatu do Polonii: razem budujmy wspólnotę narodową

Polska
Marszałek Senatu do Polonii: razem budujmy wspólnotę narodową
PAP/Marcin Obara

- Polonia liczy na świecie nawet 20 mln osób, to wielki kapitał; chcę, abyśmy razem budowali wspólnotę narodową - mówił w poniedziałek w Tallinie marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z Polonią. W poniedziałek marszałek Senatu rozpoczął dwudniową wizytę w Estonii. Jednym z punktów pierwszego dnia było spotkanie z Polonią, które odbyło się w polskiej ambasadzie w Tallinie.

- Polonia to 16-20 mln Polaków rozrzuconych po wszystkich kontynentach. W każdym kraju, który odwiedzamy, spotykamy się z Polonią; to dla nas niezwykle ważne. Dla nas, dla Polaków, którzy mieszkają w Polsce, dla tych, którzy rządzą”- mówił Karczewski.

 

- Chcę, abyśmy wspólnie budowali wspólnotę narodową, bo stanowimy w sumie wspólnotę 56-milionową, to wielki kapitał - podkreślił, tłumacząc, że proporcjonalnie do liczby mieszkańców „tylu ambasadorów nie ma żaden kraj”.

 

"Chcemy, abyście jak najdłużej czuli więź z Polską"

 

- Bardzo chcemy zabiegać o to, abyście Państwo z nami współpracowali, abyście jak najdłużej i jak najmocniej czuli więź z Polską - apelował marszałek.

 

Wyraził też przekonanie, że jedną z najważniejszych rzeczy z punktu widzenia Polonii jest to, by „przekazywać kolejnemu pokoleniu miłość do Ojczyzny”. - Przekazywać naukę języka polskiego, przekazywać historię i wiedzę o Polsce- stwierdził.

 

- Wiem, że w wielu miejscach tak jest. Wiem, że i tutaj tak jest - zaznaczył.

 

"Ostoją polskości w każdym kraju jest Kościół"

 

Karczewski wyraził też opinię, że „ostoją polskości w każdym kraju jest Kościół”. - Wszystkim księżom, wszystkim siostrom dziękuję za dbałość o ofiarę, za dbałość o język polski, za więź z Polską - mówił, zwracając się do zgromadzonych w ambasadzie duchownych.

 

W spotkaniu z marszałkiem Karczewskim udział wzięli przedstawiciele polonijnych organizacji: Związku Polaków w Estonii „Polonia” z Tallina, Związku Polaków w Kohtla Jarve, Stowarzyszenia Polskiego w Narwie i Polskiego Klubu „Polonez”.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie