Zmarła pierwsza zdobywczyni Mount Everestu

Świat
Zmarła pierwsza zdobywczyni Mount Everestu
AP

W wieku 77 lat zmarła w szpitalu w mieście Saitama na północ od Tokio japońska himalaistka i podróżniczka Junko Tabei, pierwsza zdobywczyni Mount Everestu i Korony Ziemi. "Przyczyną zgonu był rak otrzewnej" - poinformowała agencja Kyodo.

16 maja 1975 roku, mając 35 lat, jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na szczycie najwyższej góry Ziemi (8848 m), wspinając się od strony nepalskiej. Po niej, od strony północnej, weszła 11 dni później Tybetanka Phantog.

 

Trzecią, a pierwszą Europejką i pierwszym Polakiem, była w 1978 roku Wanda Rutkiewicz, która wspinaczkę ukończyła 16 października. W tym samym dniu Karol Wojtyła został papieżem.

 

"Górami zafascynowana od dzieciństwa"

 

- Z Junko Tabei miałem okazję spotkać się dwukrotnie. W 1986 roku w Japonii oraz w 2000 w Kanadzie. Górami była zafascynowana od dzieciństwa. Weszła niemalże na wszystkie ważniejsze szczyty w swoim kraju zanim wyruszyła w Alpy, a potem w Himalaje. Była osobą bardzo skromną - powiedział Kzysztof Wielicki, który wraz z Leszkiem Cichym jako pierwsi zdobyli Everest zimą (17 lutego 1980).

 

W 1992 roku Piramidą Carstensza (4884) w Papui-Nowej Gwinei Tabei zakończyła projekt Korony Ziemi, wspinając się na wszystkie najwyższe góry poszczególnych kontynentów. Uwielbiała podróżować i poznawać świat. Odwiedziła ponad 60 krajów.

 

Jeszcze w tym roku zdobyła Fudżi

 

Mimo choroby (raka zdiagnozowano u niej cztery lata temu) nie chciała zrezygnować ze swej pasji. W lipcu tego roku z grupą studentów weszła na stratowulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii Fudżi (3776 m).

 

Tabei, absolwentka Showa Women's University, jest autorką kilku książek, w tym na temat starzenia się i autobiografii.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie