Irak wprowadził zakaz sprzedaży alkoholu

Świat
Irak wprowadził zakaz sprzedaży alkoholu
Flickr/David Stanley/CC BY 2.0

Iracki parlament zagłosował za zakazem sprzedaży, importu i produkcji alkoholu. Według większości parlamentarzystów jego dostępność jest sprzeczna z zasadami islamu i niezgodna z konstytucją - podał w niedzielę portal BBC.

Cytowany przez portal poseł Ammar Toma uważa, że wprowadzenie zakazu jest uzasadnione, ponieważ zgodnie z iracką konstytucją w kraju nie może funkcjonować żadne prawo sprzeczne z zasadami islamu.

 

Jednak zdaniem przeciwników tych zmian - którzy zapowiadają odwołanie do sądu - przegłosowany w sobotę zakaz narusza zapisane w tej samej konstytucji gwarancje wolności wyznania i uderza w mniejszości religijne, m.in. w chrześcijan.

 

Po upadku dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku w Iraku ostro krytykowane są zachowania niezgodne z moralnymi zasadami islamu; celem ataków często stają się sklepy z alkoholem – informuje BBC. Choć alkohol nie jest powszechnie dostępny w irackich restauracjach czy hotelach, jego konsumpcja jest stosunkowo rozpowszechniona w licznych sklepach i barach w Bagdadzie.

 

Obserwatorzy zauważają, że ustawę uchwalono w czasie, gdy uwaga wszystkich skierowana jest na ofensywę na Mosul, którą prowadzą obecnie irackie siły, by odbić to miasto z rąk dzihadystów.

 

PAP

 

 

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie