Haker zaatakował "dawno nieużywany" portal rosyjskiego MSZ

Świat
Haker zaatakował "dawno nieużywany" portal rosyjskiego MSZ
mid.ru
Aktualna strona rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych

Agencja TASS wycofała swą informację o tym, że rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa potwierdziła w niedzielę, iż doszło do hakerskiego włamania na portal internetowy tego resortu. TASS sprostowała, że - według Zacharowej - chodzi o stary, już nieużywany portal.

Wcześniej telewizja CNN informowała, że na portal rosyjskiego MSZ włamał się w piątek w nocy amerykański haker „The Jester” ("Błazen") w odwecie za cyberataki rosyjskich hakerów na cele w USA.


W nowej depeszy TASS cytuje Zacharową, która oświadczyła, iż obecny portal MSZ "pracował i pracuje normalnie", a celem hakerskiego ataku był "stary portal, którego już dawno się nie używa". Rzeczniczka MSZ dodała, że CNN nie zwracał się do strony rosyjskiej o potwierdzenie przed opublikowaniem wiadomości o ataku amerykańskiego hakera na portal MSZ Federacji Rosyjskiej.


Rosja próbuje "ingerować w proces wyborczy w USA"


Według CNN Jester zostawił na portalu rosyjskiego resortu spraw zagranicznych przesłanie, w którym zażądał od Rosjan, by zaprzestali cyberataków na Amerykanów.


Amerykański wywiad zaalarmował w tym miesiącu, że Rosja próbuje "ingerować w proces wyborczy w USA" poprzez ataki hakerskie na organizacje polityczne i konkretne osoby. Wskazano, że te cyberataki miały wpłynąć na przebieg kampanii przed wyborami prezydenckimi. Kreml uznał te oskarżenia za "niedorzeczność".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie