Rysunek więźniarki Majdanka trafił do muzeum. Został odnaleziony we Francji

Polska
Rysunek więźniarki Majdanka trafił do muzeum. Został odnaleziony we Francji
PAP/Wojciech Pacewicz

Rysunek wykonany prawdopodobnie w 1943 r. przez więźniarkę niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie Jadwigę Fiedorową otrzymało Muzeum na Majdanku. To druga praca tej autorki w zbiorach Muzeum, które poszukuje informacji o artystce.

- Rysunek przekazał pan Marek Szypulski, który przez ponad 20 lat zarządzał Domem Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val we Francji - poinformowała rzeczniczka Muzeum Agnieszka Kowalczyk-Nowak. Pracę znaleziono przy porządkowaniu archiwum jednego z pensjonariuszy tego domu, który zmarł wiele lat temu.

 

Rysunek, wykonany ołówkiem, to portret - przedstawia młodą kobietę ubraną w pasiak więźniarski z naszytym numerem 4588. Widnieje na nim podpis: Jadwiga Fiedorowa, 29-X-43 r. Majdanek.

 

Drugi rysunek

 

W zbiorach Muzeum na Majdanku znajduje się inny podobny portret, wykonany tą samą techniką, zawierający dedykację: "Na pamiątkę [nieczytelne] Irenie od Jadzi Fiedorowej". Rysunek ten w 1996 r. przekazała Muzeum była więźniarka lwowskiego więzienia, następnie Majdanka i Ravensbrueck, Halina Bartyńska-Korczak.

 

- Według uzyskanych od niej informacji, rysunek został wykonany w więzieniu we Lwowie w 1942 r., a osoba na portrecie to Irena Szymańska, która została zastrzelona w więzieniu - zaznaczyła Kowalczyk-Nowak.

 

Jadwiga Fiedorowa - autorka obydwu rysunków - była więziona na Majdanku w latach 1943-1944. Najprawdopodobniej została tu przywieziona na początku lutego 1943 r., w pierwszym transporcie z więzienia we Lwowie. W kwietniu 1944 r. wywieziono ją do obozu w Ravensbrueck, gdzie, według zachowanej dokumentacji, pozostała co najmniej do listopada 1944 r. Dalsze jej losy nie są znane i Muzeum poszukuje informacji o Jadwidze Fiedorowej.

 

Muzeum szuka informacji

 

- Niewątpliwie potrafiła rysować, nie wiemy jednak, w jakich okolicznościach powstały jej prace. Czy osoby na nich uwiecznione osobiście pozowały Fiedorowej, czy też narysowała je ze zdjęć. Strój portretowanych sugeruje, że rysunki powstały w więzieniu i w obozie, ale nie ma co do tego pewności. Muzeum będzie wdzięczne za wszelkie informacje, które mogłyby uzupełnić naszą wiedzę na temat Jadwigi Fiedorowej i jej rysunków - zaznaczyła rzeczniczka.

 

Podkreśliła też, że dyrekcja i pracownicy Muzeum są wdzięczni za bezinteresowne przekazanie przez Szypulskiego tak "cennego daru" i doceniają jego zaangażowanie w to, "aby tak ważne pamiątki trafiały do właściwych miejsc".

 

Pamiątki więźniów

 

Odnalezienie rysunku Fiedorowej - zdaniem rzeczniczki - może świadczyć, że jeszcze wiele pamiątek po więźniach Majdanka znajduje się w prywatnych archiwach. Muzeum przyjmie każdy taki dar, a wszystkie te zbiory - zapewniła Kowalczyk-Nowak - są przechowywane w odpowiednich warunkach i systematycznie poddawane konserwacji.

 

W Muzeum na Majdanku znajduje się kolekcja 345 różnych eksponatów artystycznych wytworzonych przez więźniów w obozie na Majdanku oraz w innych obozach m.in. w Velten, Ravensbrueck, Buchenwaldzie, Leipzig, Gross-Rosen, Neubrandenburgu czy na Zamku Lubelskim.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie