Papież do Polaków: bądźcie wytrwali w wierze, nadziei i miłości

Świat
Papież do Polaków: bądźcie wytrwali w wierze, nadziei i miłości
PAP/EPA/Angelo Carconi

Papież Franciszek, zwracając się w sobotę do uczestników narodowej pielgrzymki Polaków, dziękował im za serdeczne przyjęcie podczas jego wizyty w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży. Papież życzył Polakom wytrwałości w wierze, nadziei i miłości.

Kilka tysięcy polskich pielgrzymów ze wszystkich diecezji, a także przedstawiciele Polonii, delegacja polskich władz  i kilkudziesięciu biskupów wzięło udział w specjalnej audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Rzymie, z okazji Roku Miłosierdzia.

 

Narodowa pielgrzymka jest dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce i za 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju. W audiencji generalnej uczestniczyło 100 tysięcy osób - podał Watykan.

 

Franciszek powiedział do polskich pielgrzymów: - Drodzy siostry i bracia, przybyliście tu w narodowej pielgrzymce, aby dziękować Bogu za chrzest, który wasz naród przyjął 1050 lat temu, jak też za dobro, jakie zrodziło się w sercach młodych ludzi z całego świata podczas niezapomnianego spotkania w Krakowie.

 

- Jednoczę się z wami w tym dziękczynieniu. Jestem niezmiernie wdzięczny Bogu za to, że pozwolił mi bliżej poznać wasz naród i ojczyznęśw. Jana Pawła II, gdzie mogłem nawiedzić Sanktuarium na Jasnej Górze, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach i Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" - dodał papież.

 

Franciszek o Janie Pawle II

 

Papież nawiązał też do przypadającej w sobotę rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II mówiąc: - Dokładnie 38 lat temu, niemal o tej właśnie godzinie, na tym placu wybrzmiały słowa skierowane do ludzi całego świata: "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

 

Wskazał, że polski papież był człowiekiem "głębokiej duchowości ukształtowanej przez tysiącletnią spuściznę polskiej historii i kultury, przekazywaną w duchu wiary z pokolenia na pokolenie".

 

W niedzielę w południe wierni wezmą udział w spotkaniu z papieżem na modlitwie Anioł Pański. Po południu zaś zgromadzą się w bazylice świętego Piotra na mszy, której przewodniczyć będzie kardynał Zenon Grocholewski. Zakończy ona tzw. narodową pielgrzymkę.

 

 

Oficjalna delegacja RP

 

Poprzednią narodową pielgrzymkę zorganizowano podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 za pontyfikatu Jana Pawła II. Do Watykanu przybyło wtedy około 40 tysięcy Polaków.


Do Rzymu przyjadą premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Będzie także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który spotka się z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.

 

 

Polsat News, PAP

po/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie