Kibic uratował życie mistrzowi olimpijskiemu. Zauważył niepokojące znamię

Świat
Kibic uratował życie mistrzowi olimpijskiemu. Zauważył niepokojące znamię
facebook.com/MackHortonSwimmer

Mistrz olimpijski w pływaniu na 400 metrów stylem dowolnym Mack Horton podziękował w internecie anonimowemu kibicowi za uratowanie życia przez wykrycie we wczesnej fazie nowotworu. Osoba oglądająca w telewizji rywalizację w Rio de Janeiro zwróciła uwagę na znamię pływaka.

Kibic napisał maila do lekarzy kadry australijskiej, a ci nie zlekceważyli anonimowej informacji. Skontaktowali się z pływakiem i skierowali na badania. Te wykazały, że znamię było złośliwym nowotworem - czerniakiem. Jego wykrycie w najwcześniejszej fazie i natychmiastowe usunięcie najprawdopodobniej uratowało życie 20-latkowi.


Nowotwór skóry szczególnie częsty w Australii


"Chcę krzyczeć z wdzięczności do osoby, która zwróciła uwagę na moje znamię na piersi" - napisał Horton na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych pod zdjęciem po operacji usunięcia czerniaka.

 


Czerniak jest najczęściej diagnozowanym typem nowotworu złośliwego w Australii. Śmiertelność wśród mieszkańców antypodów z tego powodu jest dwu, a nawet trzykrotnie wyższa niż w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie. Nowotwory skóry stanowią w Australii aż 80 procent wśród nowo wykrywanych zachorowań na raka.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie