Złe zarządzanie powodem słabej kondycji służby zdrowia. Tak uważa prawie trzy czwarte Polaków

85 proc. Polaków jest przekonanych, że państwo nie dba o ich zdrowie. 71 proc. uważa, że głównym problemem w państwowej służbie zdrowia jest nieefektywny sposób zarządzania. Co piąty Polak chętnie zastąpiłby państwową służbę zdrowia służbą prywatną - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Badanie potwierdza, że Polacy są zdecydowanie niezadowoleni z funkcjonowania służby zdrowia w Polsce. Tylko 2 proc. pytanych uważa, że państwowy system opieki zdrowotnej funkcjonuje doskonale, przy czym nikt z grupy wiekowej 60+ nie podzielił tej opinii.
70 proc. badanych uznało, że państwowy system opieki zdrowotnej jest lub zmierza ku stanowi krytycznemu. Jedna czwarta (26 proc. ) wini tutaj brak pieniędzy.
Tylko co piąty z badanych uważa, że państwo zapewnia jemu i jego rodzinie wysoką jakość usług zdrowotnych, kiedy tego potrzebuje. Jednak aż 40 proc. pytanych Polaków nie jest w ogóle przekonanych co do tego faktu i odpowiada "zdecydowanie nie", drugie tyle (39 proc.) ocenia że "raczej nie".
Większość za państwową służbą zdrowia
65 proc. badanych jest zdania, że system opieki zdrowotnej powinien być finansowany przez państwo i dochody z podatków. Co piąty Polak jest zwolennikiem wyłącznie prywatnego systemu opieki zdrowotnej.
Opinia w tej sprawie zmienia się regularnie wraz z wiekiem: im starsi respondenci, tym bardziej przychylają się ku stanowisku, że to państwo powinno finansować służbę zdrowia i na odwrót - im młodsi respondenci, tym w większym stopniu opowiadają się za finansowaniem opieki z prywatnej kieszeni.
Jednocześnie prawie dwie trzecie (63 proc.) pytanych przyznało, że wydatki na zdrowie są jednymi z najważniejszych w ich domowym budżecie.
polsatnews.pl; infografika: ARC
Czytaj więcej
Komentarze