Kanadyjska minister handlu nie widzi obecnie szans dla CETA

Świat
Kanadyjska minister handlu nie widzi obecnie szans dla CETA
EPA/JULIEN WARNAND

Kanadyjska minister handlu międzynarodowego Chrystia Freeland uważa, że nie ma obecnie szans na podpisanie porozumienia Kanada-UE o wolnym handlu (CETA). Powiedziała o tym w piątek w Brukseli, informując o bezowocnym zakończeniu rozmów z Walonią ws. CETA. Komisja Europejska nie zakłada, że negocjacje ws. umowy o zakończyły się fiaskiem - informuje natomiast agencja dpa z Brukseli.

W KE nie uważa się, że wstrzymanie rozmów nt. CETA z belgijską Walonią kładzie kres staraniom o podpisanie CETA - pisze dpa.

 

"Wydaje się oczywiste, dla mnie i dla Kanady, że Unia Europejska nie jest obecnie w stanie zawrzeć układu międzynarodowego" nawet z takim krajem jak Kanada - oświadczyła Freeland w przesłaniu wideo nadanym wcześniej przez telewizję VTR. Poinformowała, że wraca do Kanady.

 

Belgijski region Walonia sprzeciwia się CETA, a rząd federalny Belgii potrzebuje zgody regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać umowę między Unią a Kanadą.

 

Sprzeciw liczącej nieco ponad 3 mln mieszkańców francuskojęzycznej Walonii grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na podpisanie przez Unię porozumienia z Kanadą.

 

Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część porozumienia.

 

Kontrowersje wokół umowy

 

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. 
 
Umowa CETA wzbudza w Europie wiele kontrowersji. Według jej krytyków może ona być furtką dla sprowadzania do Europy żywności genetycznie modyfikowanej. Zastrzeżenia budzą też zapisy o możliwościach pozywania państw przez korporacje do międzynarodowych prywatnych instytucji arbitrażowych.
 
Tymczasowe stosowanie umowy dotyczyć ma tylko relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie