Bóg powinien wrócić do Rady Ministrów - interpelacja posła PiS

Polska
Bóg powinien wrócić do Rady Ministrów - interpelacja posła PiS
wikimedia.org/Prajar90/CC BY 2.0
Budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Poseł PiS Andrzej Melak postuluje zmianę maksymy "Honor, Ojczyzna" widniejącej na budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na "Bóg, Honor, Ojczyzna". Złożył nawet w tej sprawie interpelację do szefowej KPRM. Poseł uważa, że Polacy w wojnach oddawali swe życie "nie jedynie za honor, ale przede wszystkim za Boga".

Brak umieszczenia słowa "Bóg" na gmachu rządu społeczeństwo polskie może odebrać jako wyraz laicyzacji oraz jako lekceważenie najświętszych wartości i uczuć Polaków - tłumaczy poseł Melak w rozmowie z dziennikiem "Gazeta Polska Codziennie".

 

Napis "Honor, Ojczyzna" widnieje na gmachu od czasów międzywojennych


Napis zawierający wyłącznie słowa "Honor, Ojczyzna" widnieje na gmachu Kancelarii Premiera od czasów międzywojennych - przypomina gazeta.

 

- W sporze o jego treść występują dwie kwestie. Z jednej strony mamy rację historyczną tego konkretnego budynku, na którym od początku umieszczono napis: "Honor, Ojczyzna", z drugiej spotykamy się z tradycją językową, gdzie pełne hasło brzmi "Bóg, Honor, Ojczyzna" i to właśnie ono towarzyszy większości sztandarów - powiedział Mieczysław Ryba, profesor historii KUL.

 

"Polacy walczyli przede wszystkim za Boga"


- Polacy walczyli o wolność i poświęcali swe życie nie jedynie za honor, ale przede wszystkim za Boga - argumentuje poseł Melak. Jego zdaniem przywrócenie (umieszczenie - red.) pełnego hasła powinno być możliwe właśnie teraz, "kiedy trwa renesans wiedzy historycznej".


Kancelaria Prezes Rady Ministrów nie zajęła dotąd stanowiska w tej sprawie


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie