Żaden Brunon K. nie przejdzie. Sejm zamawia urządzenia do wykrywania materiałów wybuchowych

Polska
Żaden Brunon K. nie przejdzie. Sejm zamawia urządzenia do wykrywania materiałów wybuchowych
Polsat News

Kancelaria Sejmu ogłosiła dwa przetargi na zakup przenośnych urządzeń: jedno ma służyć do wykrywania materiałów wybuchowych, m.in trotylu i semtexu, drugie - ma analizować zawartość pojemników z płynami, żelami i aerozolami.

Zamówione przez Kancelarię Sejmu  urządzenie do wykrywania   materiałów wybuchowych   powinno "pobierać i analizować próbki z różnego rodzaju materiałów, w tym z tkanin"  w ciągu maksymalnie 30 sekund. Musi wykrywać m.in nitroglicerynę, trotyl i inne składniki potencjalnych ładunków wybuchowych.

 

Musi mieć opcję "pracy w systemie detekcji oparów zasysanych z powietrza", alarmować wizualnie i dźwiękowo. 

 

Analiza w 5 sekund bez otwierania pojemnika

 

Urzędnicy sejmowi chcą też wykluczyć możliwość ataku gazem toksycznym. Dlatego drugie z urządzeń - do badania płynów, żeli i aerozoli - powinno wykrywać niebezpieczne substancje lub ich części składowe bez otwierania pojemników, w czasie ok. 5 sekund.

 

Powinno wykonywać analizy płynów w przezroczystych i nieprzezroczystych,  koloryzowanych pojemnikach ze szkła, tworzyw sztucznych i materiałów metalizowanych.

 

Jak ogłoszono, w obu przetargach "kryteria oceny ofert i ich znaczenie stanowią: cena - 60 proc., przedłużenie okresu gwarancji - 40 proc.", a wykonawcy urządzeń  mają przeszkolić w ich obsłudze po 20 osób.

 

Przetargi zostaną rozstrzygnięte 26 października, a urządzenia powinny być zamontowane 15 grudnia.

  

Sejm otwarty dla terrorystów

 

Kilka lat temu dziennikarze udowodnili, że wejść do Sejmu z bombą za pazuchą wcale nie jest trudno. Politycy, posłowie  a nawet ówczesna marszałek Sejmu Ewa Kopacz byli zaskoczeni. Rozpoczęła się więc dyskusja i przeprowadzono wewnętrzny audyt.

 

Kolejna dyskusja nt. bezpieczeństwa polskiego parlamentu rozgorzała po planowanym przez Brunona K zamachu na Sejm, premiera, prezydenta. Mężczyzna planował wjechać na teren Sejmu opancerzonym transporterem wypełnionym saletrą.

 

polsatnews.pl 

 

az/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie