Watykan: w czwartek rozpoczyna się narodowa pielgrzymka Polaków

Świat
Watykan: w czwartek rozpoczyna się narodowa pielgrzymka Polaków
PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

Kilka tysięcy Polaków, delegacja episkopatu i władz z premier Beatą Szydło weźmie udział w narodowej pielgrzymce do Rzymu od 20 do 23 października. Będzie to dziękczynienie za wizytę papieża Franciszka w Polsce i za 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju.

Pielgrzymka zorganizowana z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w ramach trwającego Roku Świętego, dedykowanego miłosierdziu. W jej trakcie, 22 października obchodzone będzie wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. Tego dnia polscy pielgrzymi wezmą udział w specjalnej dodatkowej audiencji generalnej Franciszka z okazji Roku Świętego. Wtedy papież skieruje do nich pozdrowienia i krótkie przemówienie.


Poprzednią narodową pielgrzymkę zorganizowano podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 za pontyfikatu Jana Pawła II. Do Watykanu przybyło wtedy około 40 tysięcy Polaków.


Do Rzymu przyjadą premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Będzie także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który spotka się z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.


Zapowiedziano przyjazd około 50 polskich biskupów i 260 kapłanów.


Przejście przez Drzwi Święte


Do Wiecznego Miasta wybierają się wierni z wielu diecezji i parafii z całego kraju. Poszczególne grupy pielgrzymkowe będą przechodzić przez Drzwi Święte w czterech papieskich bazylikach, co jest symbolicznym gestem udziału w obchodach Roku Świętego. Wezmą tam też udział w mszach odprawionych przez polskich hierarchów.


W czwartek, w pierwszym dniu pielgrzymki, mszy w bazylice Matki Bożej Większej przewodniczyć będzie metropolita łódzki Marek Jędraszewski.


W piątek wierni zgromadzą się na mszy w bazylice świętego Jana na Lateranie, którą odprawi prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.


Audiencja generalna


W sobotę 22 października rano uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w specjalnej audiencji generalnej papieża Franciszka, jaka dodatkowo odbywa się raz w miesiącu w Roku Świętym. Na te spotkania przybywają grupy z całych Włoch i ze świata, odwiedzające Watykan w związku z Jubileuszem Miłosierdzia. Po południu mszę w bazylice świętego Pawła za Murami odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.


W niedzielę w południe wierni wezmą udział w spotkaniu z papieżem na modlitwie Anioł Pański. Po południu zaś zgromadzą się w bazylice świętego Piotra na mszy, której przewodniczyć będzie kardynał Zenon Grocholewski. Zakończy ona narodową pielgrzymkę.


Całodobowe dyżury konsularne polskiej ambasady


Ambasada RP w Rzymie zapewniła, że jej wydział konsularny jest przygotowany na przybycie pielgrzymów. "Podjęliśmy już stosowne działania w celu zapewnienia ewentualnej koniecznej pomocy jej uczestnikom. Zaplanowano m.in. wzmocnione całodobowe dyżury konsularne" - podkreśliła polska placówka. Zwróciła uwagę na to, że na jej stronie internetowej będzie można znaleźć niezbędne informacje i dyżurny numer telefonu, z którego polscy pielgrzymi będą mogli skorzystać w razie potrzeby. Znajdą się tam również przydatne wskazówki i, gdyby zaszła taka konieczność, ostrzeżenia dla podróżnych przybywających do Rzymu - dodała ambasada.


W drodze do Watykanu, a potem z powrotem do kraju wiele grup pielgrzymkowych podróżujących autokarami ma w programie zwiedzanie Asyżu, Padwy, Loreto, a także w San Giovanni Rotondo, miejsca kultu świętego Ojca Pio.


Spotkanie z Janem Paweł II


W lipcu 2000 roku, gdy obchodzono również Rok Święty, trzydniowa narodowa pielgrzymka około 40 tysięcy Polaków była najliczniejszą spośród wszystkich, jakie przybywały wtedy z różnych krajów na spotkanie z Janem Pawłem II. Obecni byli ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Jerzy Buzek, parlamentarzyści, szefowie wielu instytucji państwowych.


Pielgrzymi z biało-czerwonymi chustami wypełnili rzymskie place i ulice. Z papieżem spotkali się dwukrotnie jednego dnia, 6 lipca. Najpierw rano Jan Paweł II przewodniczył mszy na placu Świętego Piotra, którą koncelebrowało 60 polskich biskupów i 600 księży. Oprawę liturgiczną mszy stanowiły pieśni w wykonaniu zespołów Śląsk i Mazowsze, Chóru Archikatedry Warszawskiej, Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.


"Wiara jest też największym bogactwem"


W homilii Jan Paweł II mówił, że Rok Święty powinien prowadzić ku tym, którzy potrzebują miłosierdzia; ubogim, uciśnionym, osamotnionym, chorym. - Niech ten rok łaski będzie im ogłoszony przez dzieła czynnej miłości, przez wysiłek kształtowania kultury solidarności i współpracy - apelował papież.


Następnie wezwał, "aby wszyscy odpowiedzialni za kształt życia społecznego w naszym kraju dołożyli wszelkich starań, aby wprowadzanie słusznych reform gospodarczych dokonywało się z pożytkiem dla wszystkich, zwłaszcza dla najbiedniejszych". - Proszę o to szczególnie tych, którzy program swojej działalności opierają na wartościach chrześcijańskich - dodał Jan Paweł II.


Papież wskazywał, że Rok Jubileuszowy "jest szczególną okazją ku temu, aby wszyscy członkowie wspólnoty Kościoła - duchowni i świeccy - podejmowali dzieła miłosierdzia wobec braci".


Wieczorem, także na placu przed bazyliką watykańską, odbyło się drugie spotkanie z Janem Pawłem II. Miało ono charakter artystyczny i modlitewny. W przemówieniu papież mówił o potrzebie umacniania wiary i przypominał, że uformowała ona całą polską historię i kulturę, poczynając od Mieszka I. - Wiara jest też największym bogactwem, jakie na progu trzeciego tysiąclecia możemy przekazać młodemu pokoleniu - powiedział papież.


W kolejnych dniach pielgrzymi modlili się w rzymskich bazylikach. Watykański dziennik "L’Osservatore Romano" nazwał wówczas narodową pielgrzymkę Polaków niezwykłym świadectwem ludu wiernego Kościołowi.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie