Prezydent: Rada Dialogu Społecznego niezwykle ważna i potrzebna. Witek nowym członkiem

Polska
Prezydent: Rada Dialogu Społecznego niezwykle ważna i potrzebna. Witek nowym członkiem
PAP/Darek Delmanowicz

- Rada Dialogu Społecznego, to ciało niezwykle ważne i niezwykle potrzebne w polskim państwie, które zastąpiło funkcjonującą przez wiele lat formułę Komisji Trójstronnej, formułę, która, jak wszyscy państwo wtedy zgodnie twierdziliście, wyczerpała się - powiedział prezydent Andrzej Duda na uroczystym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego.

Na wstępie posiedzenia prezydent powołał do Rady nowego członka ze strony rządowej - szefową gabinetu premier Beaty Szydło Elżbietę Witek. Prezydent wyraził nadzieję, że Witek - jako jedna z najbliższych współpracowników premier Szydło, będzie w Radzie "wartością dodaną".


Podczas środowego posiedzenia Rada podsumuje rok swej działalności. Kierowanie Radą przejmie przedstawiciel pracodawców - prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz - po roku szefowania nią przez przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę.


"Bardzo ciekawe doświadczenie"


Zdaniem prezydenta, Rada pracuje w sposób niezwykle "wytężony i pożyteczny". - Miałem tę możliwość, aby w spotkaniach Rady brać udział. Dziękuję za to, bo było to bardzo ciekawe doświadczenie, móc wysłuchać głosów tych, którzy dzisiaj są rzeczywistą, w moim przekonaniu, reprezentacją społeczną, reprezentacją pracowników i pracodawców, a także reprezentacją strony rządowej - zaznaczył.


- Dialog jest niezwykle potrzebny partnerom społecznym i przedstawicielom pracodawców, ale także jest potrzebny polskiemu rządowi, po to, żeby omówić problemy, omówić i ocenić projekty ustaw, żeby wprowadzać takie rozwiązania, które nie tylko spotykają się z akceptacją ze trony partnerów społecznych i przedstawicieli pracodawców, ale także takie, które przede wszystkim są potrzebne Rzeczypospolitej, które pozwalają naprawiać polskie państwo - powiedział Duda.


Prezydent wyraził nadzieję, że jego współpraca z Radą będzie się układała dobrze. Zapewnił, że jest zawsze otwarty na rozmowę i dialog z Radą".

 

"Dobrze, że jest takie grono"

 

Na spotkaniu była obecna także premier Beata Szydło, która podziękowała Radzie za rok wspólnej pracy. - To były, myślę, bardzo dobre miesiące, trudne, w których podejmowaliśmy ważne decyzje - zaznaczyła.

 

Szefowa rządu podkreśliła, że obowiązkiem polityków, działaczy społecznych, przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych jest dbanie o polskich obywateli i "o to, żebyśmy mogli cieszyć się wzrostem gospodarczym, abyśmy mogli sprawiedliwie dzielić wszystko, co zostaje w Polsce wypracowane".

 

- Dobrze, że jest takie grono, płaszczyzna do dialogu, wymiany doświadczeń i uwag - dodała premier.

 

Przypomniała, że przez rok udało się przyjąć rozwiązania ustawowe w sprawach takich jak program 500 plus, podniesienie płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej.

 

- Teraz jest czas, żebyśmy przede wszystkim myśleli o wspieraniu polskich przedsiębiorców(...) Plan odpowiedzialnego rozwoju, który realizuje polski rząd, ma dać nam wszystkim możliwość realizacji ambitnych planów gospodarczych. Ma dać szansę polskim przedsiębiorcom, by mieli nie tylko w Polsce możliwość realizowania swoich zamierzeń, ale żeby mieli szanse konkurowania z najsilniejszymi na całym świecie - powiedziała.

 

Premier dodała, że polski rząd sam nie zrealizuje tzw. planu Morawieckiego bez wsparcia organizacji, które tworzą Radę.

  

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie