Prawie dwie trzecie Polaków zdecydowanie za pozostaniem w Unii Europejskiej

Polska
Prawie dwie trzecie Polaków zdecydowanie za pozostaniem w Unii Europejskiej
European Parliament

Gdyby referendum w sprawie pozostania lub wystąpienia Polski z Unii Europejskiej odbyło się dziś - 64 proc. zapytanych opowiedziałoby się za pozostaniem we Wspólnocie - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych.

W czerwcu Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu swojego kraju z Unii Europejskiej. Za opuszczeniem wspólnoty było wówczas 52 proc.  głosujących. Polacy nie chcą iść w ślady obywateli Wielkiej Brytanii.


Gdyby w Polsce odbyło się referendum dotyczące wyjścia Polski ze Wspólnoty Europejskiej, większość badanych Polaków (64 proc.) wybrałoby opcję pozostania w Unii Europejskiej, a tylko co dziesiąty (11 proc.) byłby za opuszczeniem UE. Co dziesiąty pytany Polak nie poszedłby głosować, a 11 proc. nie ma zdania, co zrobiłaby w wypadku referendum.


Gdyby w najbliższą niedzielę odbywało się referendum na temat pozostania Polski w Unii Europejskiej lub jej opuszczenia, jak by Pan(i) głosował(a)?

 

sondaż

Jeśli brać pod uwagę jedynie głosy osób, które obecnie zdecydowałyby się wziąć udział w takim referendum (a więc ostatecznie zadecydowały o jego wyniku), to przeważająca większość z nich - 85 proc. - poparłaby pozostanie Polski w Unii Europejskiej.


Młodzi za UE, prawica przeciw

 

Według badania za pozostaniem w UE szczególnie mocno opowiadają się młodzi ludzie - w przedziale wiekowym 20-29 lat opcję tę wybiera 72 proc. badanych. Z kolei najwięcej zwolenników wyjścia z UE (16 proc.) jest natomiast w grupie wiekowej 50-59 lat.


Gdy przyjrzeć się sympatiom politycznym to okazuje się, że największymi zwolennikami pozostania Polski w UE są wyborcy Partii Razem, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Największymi przeciwnikami pozostawania we Wspólnocie są sympatycy partii KORWiN oraz PiS.

 

Za członkostwem opowiadają się najczęściej osoby posiadające wyższe wykształcenie, a spośród grup zawodowych - prywatni przedsiębiorcy. Nie występują istotne różnice w odpowiedziach pomiędzy mieszkańcami miast i wsi. Spośród regionów wyróżnia się centrum Polski, gdzie zwolennicy pozostania w UE są stosunkowo najmniej liczni (56 proc.). Wśród nich stosunkowo dużo osób zrezygnowałoby z głosowania (14 proc.).

 

Jedna trzecia za mniejszą władzą Brukseli

 

W Unii Europejskiej toczy się obecnie dyskusja na temat konieczności reformy jej funkcjonowania. Polski rząd opowiada się za zmniejszeniem kompetencji instytucji unijnych.

 

Takie stanowisko popiera co trzeci badany (33 proc.). Druga co do wielkości grupa respondentów opowiada się za pozostawieniem kompetencji instytucji unijnych na obecnym poziomie (29 proc.), 15 proc ankietowanych - za ich zwiększeniem. Prawie co czwarty Polak (23 proc.) nie ma zdania na ten temat.

 

polsatnews.pl; infografika: ISP

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie