Niemcy: prawie 800 ataków w tym roku na ośrodki dla uchodźców

Świat
Niemcy: prawie 800 ataków w tym roku na ośrodki dla uchodźców
PAP/EPA/NICOLAS ARMER
Manifestacja solidarności z uchodźcami w miejscowości Nuremberg w Bawarii

Od początku roku w Niemczech doszło do blisko 800 przestępstw przeciwko ośrodkom dla uchodźców - poinformował Federalny Urząd Kryminalny BKA w Wiesbaden. Większość sprawców działała z pobudek skrajnie prawicowych, w 61 przypadkach doszło do podpaleń.

Dane zebrane przez BKA świadczą o wzroście tego rodzaju przestępczości w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do połowy października policja zarejestrowała 797 ataków na miejsca zakwaterowania imigrantów, w zeszłym roku do listopada zgłoszono 637 takich przypadków.

 

"W 740 przypadkach sprawcy kierowali się motywami skrajnie prawicowymi, w pozostałych takiej motywacji nie można wykluczyć, nie ma jednak na nią dowodów" - stwierdził Urząd.

 

Podpalenia, przemoc, propaganda

 

Najczęstszym przestępstwem były uszkodzenia budynków (320), a następnie ataki z użyciem przemocy (137), propaganda antyimigrancka (180).

 

W omawianym okresie doszło do 61 podpaleń i 10 przestępstw z użyciem materiałów wybuchowych. W czterech przypadkach bomby eksplodowały na terenie ośrodków lub w ich pobliżu. 

 

W całym roku 2015 w Niemczech popełniono 1031 przestępstw przeciwko miejscom związanym z uchodźcami - pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej.

 

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 890 tys. osób z zamiarem ubiegania się o azyl. W tym roku do października było ich ponad 200 tys.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie