Nazwał kandydata na prezydenta nazistą. Musi zapłacić 5,4 tys. euro

Świat
Nazwał kandydata na prezydenta nazistą. Musi zapłacić 5,4 tys. euro
Norbert Hofer, fot. Wikimedia Commons/Franz Johann Morgenbesser/CC-BY-SA-2.0

Austriacki sąd apelacyjny w Innsbrucku w środę skazał polityka partii rządzącej na grzywnę wysokości 5,4 tys. euro za nazwanie nazistą Norberta Hofera, kandydata prawicowo-populistycznej FPOe na prezydenta. Zdaniem sądu Hofer został zniesławiony.

Hofer pozwał polityka rządzącej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) Inga Mayra po pierwszej turze wyborów prezydenckich w kwietniu. Mayr we wpisie na Facebooku zasugerował, że kandydat opozycyjnej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) ma poglądy nazistowskie, a w odpowiedzi na komentarz jednego z użytkowników, próbującego nakłonić go do głosowania na Hofera w drugiej turze, podkreślił, że "nie popiera nazistów".

 

Sąd apelacyjny w Insbrucku nakazał Mayrowi zapłacenie grzywny 4,5 tys. euro oraz odszkodowanie w wysokości 1,5 tys. euro. Ponadto polityk socjaldemokratów musi wykasować oba obrażające Hofera wpisy i zamieścić na swoim profilu wyrok sądu.

 

Dopuścił się zniesławienia

 

Sąd pierwszej instancji uniewinnił Mayra, interpretując jego wpisy jako korzystanie z prawa do wyrażania poglądów. Sąd drugiej instancji w Insbrucku uznał jednak, że Mayr dopuścił się zniesławienia, ponieważ nie przedstawił dowodów na poparcie tezy o nazistowskich poglądach Hofera. Wyrok jest prawomocny.

 

Powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich, spowodowana wadami kart do głosowania pocztą, odbędzie się w Austrii 4 grudnia. 22 maja w drugiej turze Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych, Alexandrem Van der Bellenem.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie