Kraków pożegnał Andrzeja Wajdę. "Ostatni z tego pokolenia reżyserów, które z kina uczyniło wielką sztukę"

Polska
Kraków pożegnał Andrzeja Wajdę. "Ostatni z tego pokolenia reżyserów, które z kina uczyniło wielką sztukę"
PAP/Jacek Turczyk

- Ostatnie słowo w życiu człowieka nie należy do śmierci, należy do życia, należy do Boga, należy do dobra, należy do miłości i do solidarności - mówił bp Grzegorz Ryś podczas mszy żałobnej w intencji Andrzeja Wajdy, która odbyła się w kościele oo. dominikanów w Krakowie. Urna z prochami reżysera została złożona na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Wajda spoczął w mogile obok grobu rodzinnego, w którym spoczywa m.in. jego matka.

 

Urnę z prochami niosła na miejsce wiecznego spoczynku wdowa po artyście Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

 

Ceremonia pogrzebowa miała charakter religijny, na cmentarzu nie było żadnych oficjalnych przemówień.

 

Andrzej Wajda zażyczył sobie, by go pochować w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany.

 

Wokół grobu zebrał się tłum żałobników. Reżysera żegnała rodzina, współpracownicy, przyjaciele. Obecny był także prezydent RP Andrzej Duda.

 

"Odszedł wielki twórca"

 

- Czy nie dlatego tworzą twórcy, że wierzą w dobro, które ma ostatnie słowo na świecie? -  podkreślił bp Grzegorz Ryś.

 

Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski przed rozpoczęciem uroczystości mówił, że "po Viscontim i Fellinim, po Kurosawie i Bergmanie odszedł ostatni z wielkich narodowych artystów".

 

- Ostatni z tego pokolenia reżyserów, które z kina uczyniło wielką sztukę. Odszedł wielki polski twórca - jak mówił, Polska była tematem najważniejszym, który potrafił w swojej sztuce zuniwersalizować Polskę i jak nikt inny przybliżyć ją całemu światu - powiedział Bromski. Odczytano listy Lecha Wałęsy, Romana Polańskiego i Agnieszki Holland.

 

Andrzej Wajda zmarł 9 października w Warszawie. Chciał być pochowany w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Urna z prochami reżysera zostanie złożona w mogile na Cmentarzu Salwatorskim, obok grobu rodzinnego, w którym spoczywa m.in. jego matka.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze