Amerykanie pracują o godzinę dłużej dziennie niż Europejczycy

Biznes
Amerykanie pracują o godzinę dłużej dziennie niż Europejczycy
Flickr/Dave Center/CC BY 2.0

Europejczycy pracują średnio o 19 proc. krócej niż Amerykanie; to mniej o 258 godzin rocznie, czyli o niecałą godzinę dziennie - wynika z międzynarodowego raportu ekonomistów, opublikowanego przez niemiecki Instytutu Badań nad Przyszłością Pracy (IZA).

Ekonomiści przeanalizowali różne dane dotyczące pracy z lat 1983-2011 w Stanach Zjednoczonych oraz w 18 krajach Europy, by porównać, ile średnio pracuje jedna osoba w USA i Europie.

 

Na krótszy czas pracy przeciętnego Europejczyka ma wpływ m.in. krótszy tydzień pracy w krajach skandynawskich i Europie Zachodniej oraz mniejsze zatrudnienie w Europie Wschodniej i Południowej. Poza tym Amerykanie później niż Europejczycy odchodzą na emeryturę oraz biorą mniej urlopu.

 

W Europie najbardziej pracowici Szwajcarzy, najmniej Włosi

 

Z raportu wynika, że najbardziej zbliżone do Amerykanów nawyki dotyczące pracy mają Szwajcarzy, którzy w ujęciu rocznym pracują o około 4 proc. krócej niż Amerykanie, podczas gdy Włosi aż o 29 proc. Polacy pracują o około 24 proc. krócej, Czesi o 10 proc., Austriacy o 13 proc., Niemcy o 22 proc., a Francuzi o 26 proc.

 

Oprócz czasu spędzanego w pracy raport analizuje też produktywność. I tak największą wydajność mają Norwegowie, których PKB w przeliczeniu na przepracowaną godzinę wynosi 172 proc. PKB Stanów Zjednoczonych. Francuzi, Niemcy czy Włosi są niemal tak samo produktywni jak Amerykanie.

 

Z raportu wynika, że najmniejszą wydajność mają Polacy i Węgrzy. PKB na przepracowaną godzinę wynosi w tych krajach około 40 proc. PKB w USA. Należy jednak zaznaczyć, że dane dotyczące wydajności są dość stare, bo obejmują lata 2005-2007.

 

Powody różnic: podatki, emerytury, ochrona pracowników

 

Według części ekspertów Amerykanie pracują dłużej prawdopodobnie dlatego, że im się to po prostu opłaca - zarabiają więcej niż Europejczycy i płacą niższe podatki.

 

Innym powodem, który w Europie zniechęca do pracy, mogą być także większe emerytury; w USA znacznie więcej osób niż w Europie pracuje po 65. roku życia.

 

Najpewniej wpływ na różnice w czasie pracy po obu stronach Atlantyku mają też silniejsze w Europie związki zawodowe i regulacje dotyczące ochrony pracowników.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie