"Zabezpieczamy kibolskie ekscesy". Śląscy policjanci ostro w liście do Szydło o przyzwoleniu na wybryki pseudokibiców

Polska

"Niezrozumiałą dla nas jest łatwość, z jaką część polityków (...) publicznie jako wzór patrioty przedstawia osobę noszącą szalik jednego z klubów, a tak łatwo zapomina o tych, którzy noszą godło na czapce" - zwracają uwagę policjanci w liście do premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka zarzucając rządzącym przyzwolenie na wybryki pseudokibiców.

Autorzy listu przyznali, że inspiracją do jego napisania były wydarzenia z Katowic. W sobotę wieczorem przed katowickim Spodkiem, gdzie odbywała się gala sportów walki, doszło do zadymy. Grupa ok. 600 szalikowców z Katowic, Zabrza i Chorzowa chciała doprowadzić na placu przed halą do bójki. Interweniowało kilkuset policjantów, użyto armatki wodnej i broni gładkolufowej. Zatrzymano kilkanaście osób, a policja zabezpieczyła kije, maczety i siekiery należące do szalikowców.

 

- Społeczeństwo oczekuje, żebyśmy zapewnili bezpieczeństwo na ulicach, a tymczasem w weekendy, kiedy odbywają się imprezy sportowe, praktycznie cały stan kadrowy śląskiej policji zabezpiecza jakieś kibolskie ekscesy - powiedział Polsat News Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów w Katowicach.  

 

Eskalacja negatywnych zachowań wynika z bezkarności


Zdaniem przedstawicieli NSZZ Policjantów w Katowicach, eskalacja negatywnych zachowań środowiska kibiców ma związek z przypadkami pobłażania, a nierzadko wręcz bezkarności dla jego przedstawicieli ze strony wymiaru sprawiedliwości.

 

"Nasze zaskoczenie powoduje porównywanie przez niektórych, w tym osoby chcące uchodzić za autorytety moralne, przedstawicieli tego środowiska do postaci, które najbardziej chlubnie zapisały się na kartach historii naszej ojczyzny" - czytamy w piśmie do premier RP.


Jak wskazują, z jednej strony społeczeństwo żąda od policji skuteczności w działaniu, ale z drugiej strony, policyjne interwencje są przedmiotem postępowań, decyzji i wyroków niejednokrotnie surowszych niż zapadające na osobach dokonujących na nich napaści.

 

"Atak na policjantów musi spotkać się z nieuniknioną reakcją"

 

"Polscy policjanci, aby działać sprawnie i skutecznie muszą mieć świadomość, iż reprezentując Państwo, są pod jego ochroną, a wszelki atak na nich spotka się z nieuniknioną i nieubłaganą reakcją" - napisano w dokumencie.


Na końcu pisma policjanci apelują, aby do zadań priorytetowych Komendanta Głównego Policji na najbliższe lata włączyć podniesienie skuteczności działań w zwalczaniu przestępstw przeciwko funkcjonariuszom publicznym oraz wydanie przez Prokuratora Generalnego wytycznych zawierających obowiązek dochodzenia odszkodowania, zadośćuczynienia lub nawiązki na rzecz pokrzywdzonego policjanta w trakcie interwencji.

 

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie