Świętokrzyskie: ekologiczny program edukacyjny dla najmłodszych

Kultura
Świętokrzyskie: ekologiczny program edukacyjny dla najmłodszych
idkielce.pl

W woj. Świętokrzyskim ruszył program edukacyjny dla dzieci szkół podstawowych. - Świadomości ekologicznej musimy uczyć już od najmłodszych lat - powiedziała Olga Grabiwoda z Instytutu Designu w Kielcach prezentując we wtorek założenia programu. "Poznaj potwora" skierowany jest do szkół podstawowych. Obejmuje bezpłatne lekcje, konkursy i warsztaty dla dzieci oraz pokazowe wykłady dla nauczycieli.

- Chcemy podnieść świadomość ekologiczną naszego społeczeństwa. Bijemy na alarm, bo w tej chwili nie jest z tym najlepiej. Właściwe nawyki musimy wpajać już od dzieciństwa - podkreśliła we wtorek podczas prezentacji programu Olga Grabiwoda.

 

Podczas zajęć uczniowie będą mogli dowiedzieć się wielu praktycznych rzeczy, np. jak zrobić pionki do gry z kazeiny mleka, czy do czego może posłużyć niepotrzebny już T-shirt.

 

- Po pokrojeniu starej koszuli, robimy w niej nacięcia i w efekcie bez szycia, otrzymujemy torbę na zakupy wielorazowego użytku. Podczas naszych lekcji z uczniami promujemy właśnie takie zachowania proekologiczne - wyjaśniała Anna Tybinkowska-Kowalczyk z pracowni tkanin Instytutu Designu w Kielcach.

 

"Potwór symbolizuje nasze złe nawyki"

 

W ramach programu kielecki instytut wydał książkę: "O potworze z wielkimi stopami i długim ogonem". Wydawnictwo prezentuje zasady ekologicznego stylu życia i przedstawia polskie i zagraniczne projekty, które powstały w trosce o środowisko.

 

- Potwór symbolizuje nasze złe nawyki, które prowadzą do nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, nadprodukcji śmieci. W czytelny sposób, łatwy do zrozumienia przez dzieci, pokazuje różne formy walki z tym potworem - dodała Grabiwoda.

 

Pomoce dydaktyczne czekają

 

Kieleccy projektanci namawiają też nauczycieli, aby zgłaszali się do instytutu na pokazowe warsztaty ekologiczne. - Otrzymają od nas gotowy pakiet narzędzi i instrukcji, dzięki którym będą mogli w ciekawy i niekonwencjonalny sposób prowadzić zajęcia z uczniami - zachęca projektantka.

 

Instytut Designu funkcjonuje w Kielcach od 2012 r. w ramach Wzgórza Zamkowego - miejskiej instytucji kultury. Celem jego działania jest promocja designu i nowatorskich przedsięwzięć z nim związanych.

 

Stanowi platformę współpracy różnych środowisk, w których kręgu zainteresowań jest wzornictwo - ekspertów i twórców designu, instytucji edukacyjnych i projektowych, a także przedstawicieli biznesu.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie