"Światowe Dni Młodzieży zakończyły się sukcesem"

Polska
"Światowe Dni Młodzieży zakończyły się sukcesem"
sdm2016.waw.pl

"Polska zapewniła bezpieczeństwo uczestnikom tej uroczystości oraz zaprezentowała się jako kraj nowoczesny, przyjazny i gościnny" - to wnioski ze sprawozdania, które ws. ŚDM przyjął we wtorek rząd. Światowe Dni Młodzieży 2016 odbyły się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania.

Jak poinformowało CIR, Rada Ministrów przyjęła "Sprawozdanie z działalności Zespołu do spraw przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016". ŚDM odbyły się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach 26-31 lipca.

 

"Zorganizowane w Polsce Światowe Dni Młodzieży zakończyły się sukcesem. Polska zapewniła pełne bezpieczeństwo uczestnikom tej wyjątkowej uroczystości oraz zaprezentowała się jako kraj nowoczesny, mający istotny wkład w historię cywilizacji europejskiej i chrześcijańskiej, a nade wszystko przyjazny i gościnny" - napisano w komunikacie CIR o wnioskach sprawozdania zespołu.

 

Jego przewodniczącą była minister Beata Kempa, zaś pełnomocnikiem rządu ds. przygotowania ŚDM Paweł Majewski.

 

Wyróżnieni m.in. Beata Kempa, policja oraz straż pożarna

 

W komunikacie podkreślono, że "wzorowe przygotowanie tak skomplikowanego logistycznie i organizacyjnie wydarzenia zapewniło przede wszystkim osobiste zaangażowanie premier Beaty Szydło i pełne zaangażowanie ministrów wraz z podległymi służbami". Szczególnie zaznaczono wkład policji, zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, służb dyplomatycznych i konsularnych oraz medycznych, a także kolejarzy i samorządów.

 

CIR podało, że ze sprawozdania wynika, iż na szczególną uwagę zasługują dwie inicjatywy: most powietrzny, który przygotowano do ewentualnej pomocy medycznej uczestnikom ŚDM, gdyby zaistniała taka potrzeba, oraz promocja naszego kraju w Pawilonie Polskim u stóp Wawelu.

 

W gotowości były m.in. dwa samoloty wojskowe typu C-295M oraz 11 śmigłowców

 

Most powietrzny miał być uruchomiony, gdyby wyczerpały się możliwości krakowskich i małopolskich szpitali pod kątem zabezpieczenia opieki pacjentom w stanie ciężkim, wymagającym intensywnej terapii lub specjalistycznego leczenia.

 

Była to unikalna procedura dotycząca planowania i organizacji opieki zdrowotnej, a przede wszystkim wykorzystania potencjału wojska we współpracy z cywilną służbą zdrowia.

 

Na użytek mostu powietrznego zaangażowano dwa samoloty wojskowe typu C-295M w całodobowej gotowości do startu, 11 śmigłowców medycznych, 20 ambulansów (każdy po cztery nosze) a na lotnisku w Balicach rozwinięto też Medyczną Wojskową Jednostkę Etapową. Przygotowano też aplikację, która umożliwiała ciągłe śledzenie dostępności łóżek w wielu szpitalach.

 

PAP

 

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze