Żyje nie tylko w "blasku prawdy". Siostra Rosemary Nyirumbe laureatką Veritatis Splendor

Polska
Żyje nie tylko w "blasku prawdy". Siostra Rosemary Nyirumbe  laureatką Veritatis Splendor
PAP/Jacek Bednarczyk

Siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy została laureatką pierwszej Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Nazwisko laureatki ogłosili organizatorzy w poniedziałek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Należąca do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa zakonnica prowadzi w Ugandzie szkołę, w której pomaga ofiarom wojny. Od 2012 r. znalazło tam schronienie ponad 2,5 tys. dziewcząt. Zakonnicę nagrodzono za pracę z dziewczętami, dotkliwie doświadczonymi przez wojnę oraz przez sektę - tzw. Armię Bożego Oporu, oskarżaną m.in. o porywanie i wykorzystywanie dzieci i kobiet oraz wcielanie ich do armii.

 

W 2014 r. siostra Rosemary Nyirumbe została uznana przez magazyn "Time" za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie.

 

Przywraca godność wykluczonym

 

W uzasadnieniu nagrody napisano o siostrze: - Żyje ona nie tylko w "blasku prawdy" (veritatis splendor), ale jest autentycznym darem z siebie dla dziewcząt wykluczonych ze społeczeństwa, wyrzuconych na margines. Daje im nie tylko przysłowiowy dach nad głową i chleb, ale przede wszystkim widzi w nich i przywraca godność ludzkiej osoby, odkrywa w nich prawdziwe człowieczeństwo.

 

Nagroda przyznawana co 2 lata

 

Ustanowiona w tym roku przez Sejmik Województwa Małopolski Nagroda Veritatis Splendor przyznawana ma być raz na dwa lata osobom poświęcającym swoje życie walce ze stereotypami kulturowymi i społecznymi, które swoją otwartością na drugiego człowieka mogą stanowić wzór dla innych. To przesłanie Jan Paweł II zawarł w swojej encyklice "Veritatis Splendor", w której nawołuje do bezinteresownej miłości do drugiego człowieka i dialogu.

 

Następna nagroda zostanie wręczona w 2018 r. Za rok zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja, która otworzy możliwość zgłaszania kandydatów do następnej edycji nagrody.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie