Zamrożono konta bankowe telewizji Russia Today w Wlk. Brytanii

Świat
Zamrożono konta bankowe telewizji Russia Today w Wlk. Brytanii
rt.com

Redaktor naczelna rosyjskiej anglojęzycznej telewizji Russia Today Margarita Simonian napisała na Twitterze, że brytyjskie władze zamroziły wszystkie konta należące do redakcji. "Niech żyje wolność słowa" - ironizowała. Telewizja uznawana jest za tubę propagandową rosyjskich władz

Według informacji, które podała Russia Today, konta zostały zamknięte przez władze banku National Westminster Bank (NatWest).

 

"Dokonaliśmy  niedawno przeglądu Państwa narzędzi bankowych i podjęliśmy decyzję, że nie będziemy w przyszłości mogli ich Państwu zaoferować" - mieli napisać w liście do redakcji.

 

Według treści listu władze NatWesta miały poinformować o tym, że żaden inny bank z grupy Royal Bank of Scotland także nie będzie gotów zaoferować swoich usług. Decyzja jest ostateczna i "nie jesteśmy gotowi, aby wchodzić w dyskusje, które tego dotyczą" - napisano.

 

 

Propagandowa tuba Kremla

 

W przeszłości telewizja była karane przez regulatora rynku medialnego Ofcom za stronnicze relacje oraz nieprzestrzeganie standardów dziennikarskich w relacjach z wojen na Ukrainie i w Syrii. Brytyjskie media regularnie krytykowały RT jako propagandowe ramię Kremla.

Rzeczniczka prasowa rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa skomentowała doniesienia o zamknięciu kont, krytykując Wielką Brytanię za to, że "na drodze wyjścia z Unii Europejskiej porzuciła wszelkie zobowiązania dotyczące wolności wypowiedzi".

 

Russia Today nadaje w Wielkiej Brytanii od października 2014 roku i ma około 0,02 proc. udziałów w rynku telewizyjnym. Uruchomieniu stacji towarzyszyła kampania reklamowa we wszystkich środkach londyńskiego transportu publicznego z hasłem "Zadawaj więcej pytań" i sugestiami dotyczącymi cenzury oraz stronniczości zachodnich mediów. Wśród regularnych gości stacji było wielu kontrowersyjnych brytyjskich polityków. 


Telewizja jest krytykowana za proputinowskie nastawienie oraz wspieranie teorii spiskowych.

 

polsatnews.pl, PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie