Pultynek i kabinet. Unikatowe meble sprzed wieków w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Kultura
Pultynek i kabinet. Unikatowe meble sprzed wieków w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Facebook/Muzeum-Narodowe-we-Wroclawiu
Ponad 250 pokazywanych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zabytków pochodzi z okresu od średniowiecza do wczesnego baroku.

Ponad 250 zabytków sztuki meblarskiej z okresu od XV do XVII w. można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zabytki pochodzą z okresu, w którym opracowane zostały techniczne rozwiązania stosowane przy produkcji mebli - podkreślają organizatorzy wystawy.

"Co jest takiego wyjątkowego w wystawie mebli XV-XVII wieku? Wszystko! A na pewno to, jak wielką rzadkością są tego typu zbiory" - napisano we wpisie dotyczącym wystawy na profilu muzeum na Facebooku. "Ze względu na nietrwałość materiału, jakim jest drewno, trudno było zachować te przedmioty w dobrym stanie przez ponad trzysta, czterysta czy nawet pięćset lat. Często bowiem w chwili zużycia lub uszkodzenia wykorzystywano je po prostu jako dobrą rozpałkę do pieca. To, co ocalało, jest chlubą kolekcji każdego muzeum. Z radością więc zaprezentujemy naszą!" - poinformowało muzeum.

 

 

Na otwartej w poniedziałek wystawie prezentowane są zabytki pochodzące ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego oraz z kolekcji prywatnych - poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

 

Ponad 250 pokazywanych zabytków pochodzi z okresu od średniowiecza do wczesnego baroku. Organizatorzy ekspozycji podkreślają, że jest to okres, w którym powstał zawód stolarza i kształtowały się najważniejsze reguły techniczne tego fachu. Skonstruowano wówczas również pierwsze narzędzia stolarskie, a tworzone meble często stawały się prototypami tych, które używane są współcześnie.

 

- W okresie wczesnego średniowiecza do wykonania mebli potrzebne były raczej umiejętności ciesielskie niż stolarskie. Najpowszechniejsze wówczas skrzynie, uniwersalne meble o szerokim zastosowaniu, robiono z wydrążonych pni drewnianych lub z grubych desek łączonych na styk metalowymi taśmami - powiedziała Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy.

 

Najstarszym eksponatem prezentowanym na wystawie jest XV-wieczna skrzynia wykonana z wydrążonego pnia dębowego. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. meble, dla których ta skrzynia była pierwowzorem - to skrzyneczka, pultynek (służył do przechowywania różnych przyborów), kabinet oraz szafka i szafa.

 

Na ekspozycji prezentowane są również dawne stoły, krzesła, fotele, a także drewniane puszki, kielichy oraz pionki do gry. Wystawę uzupełnia prezentacja narzędzi stolarskich z tamtego okresu; pokazywane są również sposoby cięcia i łączenia drewna w różnych technikach wytwarzania ówczesnych mebli.

 

Wystawę "Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku" można oglądać do końca roku.

 

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie