Prezydencki minister zakończył wizytę w Wielkiej Brytanii

Świat
Prezydencki minister zakończył wizytę w Wielkiej Brytanii
Pixabay/skeeze/Public Domain

Adam Kwiatkowski zakończył w niedzielę trzydniową wizytę, w trakcie której spotkał się z przedstawicielami szkół polonijnych, a także wziął udział m.in. w konferencji historycznej o wkładzie Polaków w złamanie Enigmy.

W trakcie swojego pobytu w Londynie Kwiatkowski powtórzył, że Kancelaria Prezydenta ma nadzieję, że "jeszcze w tym roku" w parlamencie zostanie przegłosowany prezydencki projekt przyznania wszystkim uczniom polonijnych szkół poza granicami Polski prawa do uzyskania polskich legitymacji szkolnych. Dzięki nim dziesiątki tysięcy dzieci otrzymają prawo do otrzymywania zniżek na transport i wejście do instytucji kultury podczas pobytów w Polsce.

 

- Dzięki tym wszystkim, którzy w Wielkiej Brytanii od lat angażują się w życie polskich szkół, prowadzonych często społecznie przez rodziców, trwa polskość i kolejne pokolenia dorastają w bliskim kontakcie z Polską - podkreślił w rozmowie z PAP Kwiatkowski, dodając, że pomysł tej ustawy narodził się właśnie po konsultacjach z brytyjską Polonią.

 

Wizyta prezydenckiego ministra w Londynie miała podkreślić zobowiązanie Kancelarii Prezydenta do regularnego kontaktu ze społecznościami polskimi poza granicami kraju, a także wspierania polskich placówek edukacyjnych oraz wzmocnienia dyplomacji historycznej i sportowej poza granicami kraju.

 

Polacy razem - ponad granicami

 

- Intensywny plan mojej wizyty pokazuje, jak wiele tutaj dzieje się dobrego. Te słowa, które prezydent wypowiedział w parlamencie, że chce budować wspólnotę Polaków, nie tylko tych mieszkających w Polsce, ale także tych żyjących za granicą znaczą bardzo wiele i podejmujemy szereg działań w tym kierunku - powiedział minister.

 

Kwiatkowski, który jednocześnie pełni funkcję szefa gabinetu prezydenta RP, przebywał w Londynie od piątku, kiedy spotkał się z wdową po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Karoliną Kaczorowską.

 

Napięty grafik

 

W sobotę prezydencki minister uczestniczył w otwarciu odbywającej się w ambasadzie RP w Londynie konferencji poświęconej polskiemu wkładowi w tzw. "sztafetę Enigmy", czyli wspólne wysiłki polskich, francuskich i brytyjskich kryptografów prowadzących do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

 

Kwiatkowski odwiedził także Szkołę Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Hanwell w zachodnim Londynie, gdzie wziął udział w obchodach Dnia Nauczyciela.

 

Wczesnym sobotnim popołudniem minister obejrzał z kolei z trybun Brentford Fountain Leisure Centre mecz zarządzanej przez polską społeczność drużyny siatkarskiego mistrza Anglii, Polonii Londyn. W pierwszym meczu tegorocznego Pucharu Anglii, broniąca tytułu Polonia pokonała Cheltenham & Gloucester VC 3:0.

 

W sobotni wieczór Kwiatkowski odwiedził Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w Hammersmith w zachodnim Londynie, gdzie obejrzał premierowy pokaz "Zemsty" Aleksandra Fredry. W pierwszych dniach po czerwcowym referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej POSK padł ofiarą motywowanego nienawiścią na tle narodowościowym ataku wandali, którzy zamalowali front budynku ksenofobicznym hasłem pod adresem polskiej społeczności.

 

W niedzielę Kwiatkowski wręczył także odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

 

Weteranka powstania warszawskiego, a po wojnie działaczka polonijna oraz wieloletnia dziennikarka Radia Wolna Europa i BBC World Service Krystyna Cywiński została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a wiceprezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą Janina Bytniewska otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Z kolei trzy przedstawicielki polonijnego środowiska edukacyjnego - Maria Działowska, Grażyna Ross i Monika Sawicka-Wolna - zostały nagrodzone Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Prezydencki minister wziął też udział w niedzielnej mszy w polskim kościele, a następnie uczestniczył w centralnych obchodach Dnia Nauczyciela organizowanych przez obchodzące w tym roku swoje 75-lecie Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą. Wieczorem otworzył z kolei w Windsor Hall na Ealingu wystawę poświęconą pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie