Austria: dom rodzinny Hitlera zostanie zburzony

Świat
Austria: dom rodzinny Hitlera zostanie zburzony
Wikimedia/Anton-kurt/CC BY-SA 3.0

Decyzja zapadła i dom rodzinny Adolfa Hitlera zostanie zburzony - powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka internetowemu wydaniu gazety "Presse". Podpiwniczenie może zostać, ale wzniesiony zostanie nowy budynek - dodał.

Według Sobotki budynek ten będzie służył celom charytatywnym lub urzędowym; w tej sprawie decyzji jeszcze nie podjęto.

 

Hitler urodził się w Braunau w Górnej Austrii 20 kwietnia 1889 roku. W roku 1972 rodzinny dom dyktatora wynajęło państwo austriackie, utrzymując w nim między innymi warsztat dla niepełnosprawnych. Od kilku lat budynek stoi pusty.

 

Szef MSW Austrii powołał się na opinię komisji ekspertów, która opowiedziała się za zburzeniem domu Hitlera. Zapowiedział, że już we wtorek zainicjuje proces parlamentarny, mający na celu realizację tego zamierzenia. Zgoda parlamentu jest potrzebna na wywłaszczenie podlegającego przepisom o ochronie zabytków domu Hitlera i wypłacenie odszkodowania właścicielce. Wstępne decyzje w tych sprawach rząd Austrii podjął w połowie lipca.

 

Sobotka podkreślił, że trzeba zapobiec temu, by dom rodzinny Hitlera stał się swego rodzaju "miejscem pielgrzymek i pamięci" dla neonazistów.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze