"Wieniawski o was nie zapomni". Czwórka Polaków w 3. etapie konkursu skrzypcowego

Kultura
"Wieniawski o was nie zapomni". Czwórka Polaków w 3. etapie konkursu skrzypcowego
wieniawski-competition.com
Amelia Maszońska

Amelia Maszońska, Maria Włoszczowska, Celina Kotz i Robert Łaguniak będą reprezentować Polskę w trzecim etapie 15. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu wystartowało 40 muzyków z całego świata.

 Werdykt jury 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego podano w sobotę wieczorem po trwających od czwartku przesłuchaniach uczestników konkursu.

 

W drugim etapie brało udział sześcioro uczestników z Polski. Do trzeciego etapu zakwalifikowało się czworo z nich: Amelia Maszońska, Maria Włoszczowska, Celina Kotz oraz Robert Łaguniak.

 

We wtorek poznamy zwycięzcę

 

Decyzją jury w trzecim etapie wystąpi łącznie 13 muzyków. Poza reprezentantami Polski będą to także: Hanna Asiejewa (Ukraina), Richard Lin (Tajwan/USA), Arsenis Selalmazidis (Rosja/Grecja), Ryosuke Suho (Japonia), Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja), Luke Hsu (USA), Amalia Hall (Nowa Zelandia), Kim Bomsori (Korea Południowa)oraz Seiji Okamoto (Japonia).

 

Trzeci etap konkursu rozpocznie się w niedzielę, a jego wyniki jury ogłosi we wtorek.

 

Dyrektor konkursu Andrzej Wituski podziękował w sobotę wszystkim uczestnikom drugiego etapu i powiedział, "że Wieniawski o nich nie zapomni”.

 

"Wybór największych kamieni milowych repertuaru"

 

Przewodniczący jury, Maxim Vengerov podkreślił natomiast, że poziom muzycznej rywalizacji był wspaniały. - W imieniu jury chciałbym podziękować Wam również za fantastyczny wybór największych kamieni milowych repertuaru przeznaczonego zarówno na skrzypce, jak i fortepian - powiedział.

 

- Dziękuję wam również za to, że dotknęliście naszych serc. Swoją grą spowodowaliście, że niektórzy członkowie jury uronili łzę - dodał.

 

Łączna pula nagród 100 tys. euro

 

Do przesłuchań preselekcyjnych zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Prowadzący osobiście przesłuchania Maxim Vengerov wybrał blisko 50 muzyków. Kilkoro zagranicznych skrzypków ostatecznie zrezygnowało z udziału w rywalizacji. Łączna pula nagród wynosi 100 tys. euro.

 

W trzecim etapie konkursu uczestnicy zagrają przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, natomiast w czwartym - finałowym - odbywającym się w dniach 20-22 października, wybrane koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

 

Maraton skrzypcowy

 

Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

W niedzielę o godz. 12 z okazji odbywającego się w Poznaniu konkursu, w Starym Browarze zorganizowany zostanie pierwszy poznański maraton skrzypcowy "Zagraj na Wieniawskim". Zaproszenie do udziału w wydarzeniu organizatorzy skierowali zarówno do profesjonalnych muzyków, jak i amatorów, którzy chcieliby zaprezentować swoje umiejętności muzyczne.

 

Tegoroczny konkurs transmitowany jest m.in w internecie pod adresem www.wieniawski-competition.com.

 

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie