Od 1 listopada całodobowe przejście graniczne na lotnisku w Szymanach

Biznes
Od 1 listopada całodobowe przejście graniczne na lotnisku w Szymanach
mat.prasowe

W związku z planowanym uruchomieniem nowych lotów z Mazur do Londynu od 1 listopada na lotnisku w Szymanach będzie działało dodatkowe, całodobowe, przejście graniczne - wynika z projektu rozporządzenia MSWiA ws. ustalenia dodatkowych lotniczych przejść granicznych.

Otwarcie dodatkowego przejścia granicznego umożliwi przeprowadzanie kontroli granicznej i celnej bez ograniczeń czasowych. Jak podkreślono w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji zmiany zwiększą konkurencyjność lotniska, a także dochody powiązanych z nim przedsiębiorstw.

 

Od listopada loty z Szyman do Stansted

 

Z lotniska w Szymanach realizowane są obecnie loty krajowe do Wrocławia i Krakowa (latem były to także loty do Warszawy) oraz do Monachium, Berlina i Londynu (Luton). W listopadzie z Szyman zostaną także uruchomione połączenia na inne londyńskie lotnisko - Stansted.

 

Z badań lotniska w Szymanach wynika, że z tego portu korzystają nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale także województwa podlaskiego (Suwałki, Białystok, Łomża) i mazowieckiego (Ostrołęka). Zdarzają się także pasażerowie z Elbląga, czy nawet Lublina.

 

W planach powiększenie płyty postojowej

 

Zakończona na początku tego roku rozbudowa dawnego powojskowego lotniska w Szymanach kosztowała ponad 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogą wojewódzką nr 57.

 

Władze spółki "Warmia i Mazury" planują już kolejne inwestycje; chcą m.in. powiększyć płytę postojową o jedno stanowisko i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przed terminalem.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie