Macierewicz o możliwości budowy polskiego śmigłowca. We współpracy z Ukraińcami

Polska
Macierewicz o możliwości budowy polskiego śmigłowca. We współpracy z Ukraińcami
PAP/Grzegorz Michałowski
Antoni Macierewicz podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 w Łodzi

- Sądzę, że można mówić o perspektywie budowy i produkcji polskiego śmigłowca. Byłby on produkowany na potrzeby Europy Środkowej. Zwłaszcza, że mamy bardzo ciekawą propozycję ukraińskiego producenta silników samolotowych i śmigłowcowych Motor Sicz – powiedział szef MON Antoni Macierewicz w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

Jak podkreślił minister, "silniki z tego zakładu (Motor Sicz - red) są znakomite, zwiększają skuteczność i osiągi Mi-8 i Mi-24 nieomal dwukrotnie. To daje szansę na efektywne wykorzystanie sprzętu porosyjskiego, a także budowę zupełnie nowego śmigłowca, nieustępującego parametrami propozycjom zachodnim".


"Ci ludzie myślą o wszystkim, tylko nie o własnej ojczyźnie"


Macierewicz zaznaczył także, że jest "wstrząśnięty zachowaniem polityków PO oraz części mediów wydawanych w Polsce" po zakończeniu negocjacji ws. Caracali.


- To niebywałe, że można z taką brutalnością i zaciekłością atakować własne państwo i interesy gospodarcze polskich pracowników. Przecież żaden z polityków gardłujących dziś przeciwko Polsce nie próbował uzyskać informacji z MON czy Ministerstwa Rozwoju na temat przebiegu negocjacji i naszego stanowiska w tej sprawie. Za każdym razem, gdy dochodzi do takich sytuacji, ci ludzie myślą o wszystkim, tylko nie o własnej ojczyźnie. To jest, powtórzę raz jeszcze, wstrząsające – powiedział szef MON.


Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało w ubiegłym tygodniu, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. Caracali. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". "Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - wskazano. Szef Airbus Group zapowiedział walkę o odszkodowanie.

 

wSieci.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie