Kościół ma 7 nowych świętych, wśród nich bohater "Cristiady"

Świat
Kościół ma 7 nowych świętych, wśród nich bohater "Cristiady"
PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

Kościół katolicki ma siedmioro nowych świętych, pochodzących z Włoch, Argentyny, Meksyku, Hiszpanii i Francji. Papież Franciszek przewodniczył w niedzielę na placu Świętego Piotra mszy kanonizacyjnej, w której uczestniczyło około 80 tysięcy osób.

Na ołtarze wyniesieni zostali: Salomon Leclercq (1745-1792)- duchowny, brat szkolny zamordowany w czasie rewolucji francuskiej; uznany także za męczennika Meksykanin Jose Sanchez del Rio (1913-1928) - ofiara prześladowań religijnych; hiszpański biskup Manuel Gonzalez Garcia (1877-1940); włoski ksiądz Lodovico Pavoni (1784-1849)- założyciel zgromadzenia Synów Maryi Niepokalanej (pawonianów) i społecznik; włoski ksiądz Alfonso Maria Fusco (1839-1910); francuska karmelitanka i mistyczka Elżbieta od Trójcy Świętej(1880-1906).

 

Siódmym nowym świętem jest argentyński ksiądz Jose Gabriel del Rosario Brochero (1840-1914)- opiekun chorych i biednych, działacz społeczny, zaangażowany na rzecz ludności i rozwoju swego kraju, który przemierzał konno i na mule. Ksiądz Brochero został beatyfikowany w 2013 roku, czyli na początku pontyfikatu Franciszka.

 

"Zmagali się i zwyciężyli"

 

W homilii podczas mszy Franciszek powiedział, że wszyscy nowi święci "mieli serce szczodre i wierne dzięki modlitwie". - Modlili się ze wszystkich sił, zmagali się i zwyciężyli - dodał.

 

Papież przypomniał, że Kościół wymaga stylu życia duchowego, który opisał następująco: nie dążyć do tego, "aby wygrać wojnę, ale żeby wygrać pokój”. Chrześcijańskie działanie - wskazywał - wymaga „mocnego trwania w wierze i świadectwie".

 

- Modlitwa nie jest schronieniem się w świecie idealnym, nie jest ucieczką do fałszywego egoistycznego spokoju. Wręcz przeciwnie, modlitwa jest zmaganiem się, jest pozwoleniem, aby także Duch Święty modlił się w nas - zauważył Franciszek.

 

"Walczą aż do granic ze wszystkich swoich sił"

 

Wyraził przekonanie, że święci to ci, którzy "walczą za pomocą modlitwy", "walczą aż do granic ze wszystkich swoich sił i zwyciężają".

 

- Także tych siedmioro świadków, którzy dzisiaj zostali kanonizowani stoczyło z modlitwą dobrą walkę wiary i miłości” - powiedział papież.

 

Na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański, Franciszek mówił o przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem.

 

- Połączmy nasze siły moralne i ekonomiczne, by razem walczyć z ubóstwem, które poniża, obraża i zabija wielu braci i wiele sióstr - zaapelował. Zaznaczył, że konieczna jest realizacja „poważnej polityki na rzecz rodziny i pracy".

 

W mszy kanonizacyjnej uczestniczył prezydent Argentyny Mauricio Macri.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie