Korea Płn. : nieudana próba wystrzelenia pocisku balistycznego

Świat
Korea Płn. : nieudana próba wystrzelenia pocisku balistycznego
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Stany Zjednoczone potępiają podjęcie przez Koreę Płn. kolejnej próby wystrzelenia pocisku balistycznego średniego zasięgu i nie zawahają się poruszyć tej sprawy na forum ONZ - poinformował w sobotę rzecznik Pentagonu Gary Ross.

- Nasze zaangażowanie w obronę sojuszników USA - Korei Południowej oraz Japonii - jest twarde jak stal. Jesteśmy w każdej chwili gotowi stanąć w ich obronie, gdyby przypuszczono jakikolwiek atak lub dopuszczono się prowokacji wobec Stanów Zjednoczonych bądź wobec tych państw - podkreślił.

 

 

Ross zaznaczył, że nieudana próba z wystrzeleniem pocisku balistycznego nie przedstawiała sobążadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

 

 

Test nie niósł również zagrożenia dla bezpieczeństwa Japonii - podkreśliła za swej strony minister obrony tego kraju Tomomi Inada. Minister powiedziała w wywiadzie telewizyjnym, że Tokio wspólnie z Waszyngtonem i Seulem znajduje się obecnie na etapie zbierania informacji o incydencie i analizowania jego przebiegu.

 

Kolejna nieudana próba wystrzelenia rakiety

 

Korea Płn. podjęła w sobotę nad ranem nieudaną próbę wystrzelenia pocisku balistycznego średniego zasięgu - podało Dowództwo Sił Strategicznych USA (US Stratcom), któremu podlegają jednostki lotnictwa i marynarki wojennej dysponujące bronią nuklearną.

Test przeprowadzono w nocy z piątku na sobotę o godz. 4.30 czasu polskiego. Próba została zarejestrowana przez amerykańskie dowództwo lotnictwa Pacyfiku.

 

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Dowództwo Sił Strategicznych USA (US Stratcom) podczas próby wykorzystano najprawdopodobniej pocisk balistyczny typu Musudan (BM25), który został wystrzelony z poligonu w pobliżu miasta Kusong w północno-zachodniej części kraju.

 

Jest to kolejna próba wystrzelenia rakiety typu Musudan testowanej przez Pjongjang od 2010 r. - jak dotąd bez rezultatu. Poprzednia próba pocisków balistycznych tego rodzaju miała miejsce w czerwcu. Kilka wcześniejszych - przeprowadzonych w kwietniu i maju prób z tym pociskiem również zakończyło się fiaskiem.

 

Rakieta mogłaby dosięgnąć Koeri Płd.

 

Zdaniem ekspertów rakieta Musudan ma zasięg od 2,5 tys. do 4 tys. km i mogłaby dosięgnąć Korei Płd. i Japonii, ale także amerykańskich baz wojskowych na Pacyfiku.

 

Próby balistyczne Korei Północnej są przyjmowane z niepokojem i dezaprobatą przez sąsiadów Korei Płn., przede wszystkim - przez władze południowokoreańskie.

 

Lekceważy sankcje ONZ

 

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie