38 lat temu Karol Wojtyła został wybrany papieżem

Polska
38 lat temu Karol Wojtyła został wybrany papieżem
Flickr/David Berkowitz/CC BY 2.0

16 października 1978 roku nad placem Św. Piotra pojawił się biały dym i rozległy słowa: "Habemus Papam, Dominum Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla". Ówczesny metropolita krakowski przyjął imię Jan Paweł II.

Karol Wojtyła został wtedy pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. W chwili wyboru miał 58 lat. Podczas posługi Jan Paweł II odwiedził ponad 130 krajów.

 

 

Jan Paweł II był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku. Znacznie poprawiał relacje Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym, Wspólnotą Anglikańską.


Dziewięć razy był w Polsce. Podczas pierwszej pielgrzymki w czerwcu 1979 roku w Warszawie padły słynne słowa: "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

 

Z inicjatywy Jana Pawła II powstały Światowe Dni Młodzieży, skupiające wiernych z całego świata. Sprawował urząd przez prawie 27 lat.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat. Sześć lat później został beatyfikowany przez Benedykta XVI. W 2014 roku został ogłoszony świętym.


Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci.

 

polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie