UniCredit porozumiał się z PZU ws. sprzedaży akcji Pekao

Biznes
UniCredit porozumiał się z PZU ws. sprzedaży akcji Pekao
pekao.com.pl/

Włoska grupa UniCredit uzgodniła z PZU kluczowe warunki sprzedaży swoich akcji w Banku Pekao SA - podał "The Wall Street Journal", powołując się na nieoficjalne informacje. PZU ma zapłacić ok. 11 mld zł (2,8 mld dol.) za ok. 30 proc. akcji Banku Pekao SA. Włosi mają 40,1 proc. akcji Pekao.

"Jeśli transakcja dojdzie do skutku będzie to kolejny krok konserwatywnego rządu w Polsce w realizacji obietnic wyborczych, że odzyska on kontrolę nad sektorem bankowym kraju" - napisał w piątek nowojorski dziennik.

  

Najpierw sprzedali 10 proc.

 

W lipcu UniCredit sprzedał ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę.  

 

Po tej transakcji UniCredit nadal ma pakiet kontrolny udziałów w Pekao odpowiadający 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki.

 

O sprzedaży pozostałych akcji należących do włoskiej grupy mówi się na rynku od miesięcy. Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział już w lipcu, że ewentualnym inwestorem w Pekao SA nie może być PKO BP. "ze względu na zachowanie konkurencji na rynku".

 

Drugi w Polsce

 

- PKO BP w połączeniu z Pekao SA miałoby zbyt dominującą pozycję. Więc jeśli pojawiłyby się takie szanse, to trzeba by użyć innych podmiotów - podkreślił wówczas Morawiecki.


Bank Pekao trafił w skład grupy UniCredit w 1999 roku. Za ponad 52 proc. akcji banku konsorcjum włoskiego banku Unicredit i niemieckiego ubezpieczyciela Allianz zapłaciło ponad 1 mld dolarów (wówczas 3,93 mld zł). W 2008 roku UniCredit dokupił akcje Pekao i miał 59,36 proc. akcji banku, skarb państwa - 4,1 proc.

 

Pekao to drugi (po PKP BP) największy bank w Polsce, obsługuje ok. 5 mln klientów, ma ponad 16 tys. pracowników i 1 tys. oddziałów. W ubiegłym roku Pekao miał 2 mld 293 mln zł zysku netto.  Po pierwszym półroczu tego roku - 1 mld  264 mln zł.

 

Grupa UniCredit prowadzi działalność w 22 krajach w Europie.

 

wsj.com, polsatnews.pl

 

 

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze