Kara śmierci, kastracja, wyższe wyroki. Indonezja wprowadza nowe prawo dotyczące pedofilów

Świat
Kara śmierci, kastracja, wyższe wyroki. Indonezja wprowadza nowe prawo dotyczące pedofilów
Flickr/sbamueller/CC BY-SA 2.0

Indonezyjski parlament zatwierdził nowe przepisy, według których za przestępstwa pedofilskie można będzie trafić do więzienia na 20 lat. Sąd zyska również możliwość orzeczenia nakazu chemicznej kastracji przestępcy. W przypadkach, gdy pedofil doprowadzi swoją ofiarę do urazu psychicznego albo zarazi ją chorobą przenoszoną drogą płciową, sąd będzie miał prawo orzec karę śmierci.

Zmiana regulacji prawnych spowodowana została brutalnym zbiorowym gwałtem i zabójstwem 14-letniej dziewczynki o imieniu Yuyun. Do zdarzenia doszło w maju na Sumatrze. Dziewczynka została uprowadzona przez gang 12 mężczyzn, w tym siedmiu nastolatków w wieku 16-17 lat. Nagie, posiniaczone i zakrwawione ciało Yuyun ze związanymi rękami zostało znalezione po trzech dniach w pobliskim lesie.

 

Protesty feministek

 

Śmierć 14-latki spowodowała pierwsze tak poważne w Indonezji protesty środowisk feministycznych, które wraz z organizacjami broniącymi praw człowieka zażądały od rządu radykalnego zaostrzenia prawa za przestępstwa przeciwko kobietom i dzieciom.

 

Państwowa indonezyjska komisja ds. badania przestępczości wobec kobiet szacuje, że codziennie 35 kobiet pada ofiarami przemocy seksualnej. W 70 proc. przypadków sprawcami są partnerzy kobiet lub członkowie ich rodzin.

 

polsatnews.pl

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie