Dom pomocy w Wolicy zamknięty. "Narażone zdrowie i życie pensjonariuszy"

Polska
Dom pomocy w Wolicy zamknięty. "Narażone zdrowie i życie pensjonariuszy"
Polsat News

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podjął decyzję o zamknięciu domu pomocy dla osób potrzebujących w miejscowości Wolica w Wielkopolsce. - W naszej ocenie narażone jest zdrowie i życie pensjonariuszy - poinformowała w sobotę wicewojewoda Marlena Maląg. Decyzja jest ostateczna i ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Czynności sprawdzające sytuację w domu pomocy dla osób potrzebujących w miejscowości Wolica trwały od 20 września. W piątek wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zarządził kontrolę w placówce; po przebadaniu pensjonariuszy, dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Równolegle w ośrodku trwała kontrola sanitarna oraz czynności dochodzeniowo-śledcze policji.

 

- W dniu dzisiejszym zapadła decyzja o zamknięciu ośrodka w Wolicy - gmina Godziesze Wielkie. Po raz pierwszy taką decyzję wojewoda wydał w tak szybkim tempie. (…) Dla nas najważniejsze jest zabezpieczenie zdrowia i życia pensjonariuszy, którzy tam przebywają i w związku z tym została podjęta ta decyzja - mówiła Maląg, dodając, że decyzja jest ostateczna i ma rygor natychmiastowej wykonalności.

 

Dodała, że na organ prowadzący ośrodek została nałożona także maksymalna kara finansowa w wysokości 20 tys. zł.

 

Maląg poinformowała także, że na terenie placówki w Wolicy działają pracownicy urzędu, oraz pracownicy socjalni z gminy, którzy w zależności od stanu zdrowia pensjonariuszy zabezpieczają dla nich miejsca w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej i Domach Pomocy Społecznej. O sytuacji powiadomieni zostali także dyrektorzy szpitali w Kaliszu, Ostrowie i Koninie, którzy są w gotowości przyjęcia pacjentów, jeśli byłaby taka potrzeba.

 

Ośrodek działał nielegalnie

 

Ośrodek w Wolicy działał od września tego roku. O placówce, która jest prowadzona bez wymaganych zezwoleń poinformował wojewodę wójt gminy Godziesze Wielkie (pow. kaliski) Józef Podłużny. Wójt zwrócił się także z prośbą o podjęcie działań w celu ustalenia czy budynek, w którym prowadzona jest działalność, spełnia ustawowe wymogi. Wojewoda zwrócił się wówczas o informacje m.in. do inspekcji sanitarnej, nadzoru budowlanego, policji oraz straży pożarnej, a także do organu prowadzącego placówkę - do Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP.

 

W czwartek po kontroli służb w trybie natychmiastowym zamknięto także Dom Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu k. Łodzi. Działalność placówki, prowadzonej także przez Kościół Starokatolicki w RP i również bez wymaganego zezwolenia wojewody, związana była z całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku.

 

W środę łódzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci pięciu podopiecznych tego ośrodka.

 

Maląg podkreśliła w sobotę, że działania kontrolne w Wolicy nie miały bezpośredniego związku z sytuacją w ośrodku w Zgierzu.

 

PAP, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie