617 mln zł z 1 proc. podatków trafiło do organizacji społecznych z PIT za 2015 rok

Biznes
617 mln zł z 1 proc. podatków trafiło do organizacji społecznych z PIT za 2015 rok
pixabay/OpenClipart-Vectors/CC0 Public Domain

Ponad 13 mln osób przekazało 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego; w sumie otrzymały one 617 mln zł; to o 60 mln więcej niż rok temu - wynika z informacji resortu finansów.

Organizacji, które w tym roku wsparli podatnicy, jest ponad 8,1 tys. Najmniejsza otrzymana kwota wyniosła 1,30 zł. Jak podkreślają eksperci najwięcej pieniędzy trafia na organizacje zajmujące się ochroną zdrowia, głównie tych, które bazują na systemie subkont.

 

- Nie sposób nie zauważyć, że zdecydowanie najwięcej pieniędzy zbierają organizacje, które swoją działalność opierają na subkontach indywidualnych. W efekcie mechanizm, który miał być sposobem na realizację pożytku publicznego, staje się drogą do wspierania - jak niektórzy zgryźliwie komentują - pożytku prywatnego - podkreślił Ignacy Dudkiewicz z portalu ngo.pl.

 

- Co więcej, o tym, który z beneficjentów danej organizacji - na przykład wspierającej chore dzieci - otrzyma pomoc i w jakiej wysokości, często nie decyduje sprawiedliwy system dystrybucji, lecz zdolność mobilizacji znajomych i wysokość ich zarobków - dodał.

 

Ten trend potwierdzają badania Stowarzyszenia Klon/Jawor na temat motywacji podatników, przekazujących 1 proc. podatku. Podatnicy zapytani o powód odpisu na taki, a nie inny cel, najczęściej wskazują chęć pomocy konkretnej osobie - znajomej lub poleconej przez znajomych (39 proc.). Drugą najczęściej pojawiającą się motywacją jest osobista znajomość organizacji lub jej działaczy (14 proc.).

 

Chodzi też o wsparcie małych lokalnych organizacji


- Nie takie było założenie 1 proc., bo chodziło raczej o wspieranie działań wielu organizacji, również tych małych, lokalnych. Najwyraźniej nie mają one wystarczającej siły przebicia, by dotrzeć z komunikatem o swoich działaniach do podatników - oceniła Dorota Pieńkowska, szefowa funduszu PAFPIO, który doradza i wspiera organizacje sektora non-profit.

 

- Mimo wszystko cieszy fakt, że co roku coraz więcej podatników decyduje się na przekazanie 1 proc. dla OPP. Pamiętajmy, że przekazując 1 procent nie ofiarujemy nic z własnej kieszeni. Są to pieniądze i tak należące już do państwa - podkreśliła Pieńkowska.

 

Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP, wystarczy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym wpisać jej nazwę i numer KRS. Pieniądze zostaną przelane przez urząd skarbowy. Wykaz OPP uprawnionych do ubiegania się o 1 proc. dostępny jest na stronie pozytek.gov.pl.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie