Wszczęto kontrole w domu pomocy w Wolicy. Po śmierci pięciu podopieczych z podobnej placówki w Zgierzu

Polska
Wszczęto kontrole w domu pomocy w Wolicy. Po śmierci pięciu podopieczych z podobnej placówki w Zgierzu
Polsat News
Dom Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zarządził kontrolę w domu pomocy dla osób potrzebujących w miejscowości Wolica w Wielkopolsce. Równolegle w placówce trwa kontrola sanitarna oraz czynności dochodzeniowo-śledcze policji. Kontrole rozpoczęto po śmierci pięciu podopiecznych ośrodka w Zgierzu.

Wójt gminy Godziesze Wielkie w powiecie kaliskim Józef Podłużny poinformował pod koniec września wojewodę o braku wpisów placówki do wymaganych rejestrów. Wójt zwrócił się także z prośbą o podjęcie działań w celu ustalenia czy budynek, w którym prowadzona jest działalność, spełnia ustawowe wymogi. Wojewoda zwrócił się wówczas o informacje m.in. do inspekcji sanitarnej, nadzoru budowlanego, policji oraz straży pożarnej.

 

Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego nie dokonał wpisu


Rzecznik wojewody Tomasz Stube potwierdził, że placówka nie posiada obecnie żadnego wpisu do rejestru wojewody.  - Otrzymaliśmy pismo podpisane przez Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego (…) z informacją o otwarciu placówki dla osób potrzebujących, bezdomnych w miejscowości Wolica - wpisu jednak nie dokonano, postępowanie jest w toku - powiedział.


- W związku z posiadanymi informacjami do wszystkich ośrodków pomocy społecznej na terenie województwa wielkopolskiego przesłano e-maila z informacjami, że placówka nie figuruje w żadnym z rejestrów prowadzonych przez wojewodę wielkopolskiego i wątpliwościami, co do legalności prowadzonej działalności. Poproszono gminy o niekierowanie osób do tej nielegalnej placówki - zaznaczył Stube.

 

Dodał, że z prośbą m.in. o informacje dotyczące działalności ośrodka zwrócono się także do Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP.

 

Brak informacji o zagrożeniu zdrowia i życia mieszkańców


Komendant Komisariatu Policji w Opatówku poinformował natomiast, że na terenie posesji przebywa ponad 20 osób. Policja nie ma obecnie żadnych informacji o zagrożeniu zdrowia ani życia mieszkańców.


W czwartek po kontroli służb w trybie natychmiastowym zamknięto Dom Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu k. Łodzi. Działalność placówki, prowadzonej także przez Kościół Starokatolicki w RP i również bez wymaganego zezwolenia wojewody, związana była z całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku.


W środę łódzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci pięciu podopiecznych tego ośrodka.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie